Odseděla si 14 let, ale komunistům nikdy neustoupila. Osudové ženy: Dagmar Šimková
Patřila k prvorepublikové zlaté mládeži. Únor 1948 pro ni však znamenal pád do beznadějné situace politické vězeňkyně. Krásnou ženu a rebelku přesto komunisté nikdy nezlomili. V dokudramatu účinkují Ivana Sojková, Ivan Řezáč nebo Petra Nesvačilová. Hovoří režisérka, spisovatelka a publicistka Monika Le Fay.
Narodila se v Písku roku 1929 do rodiny bohatého bankéře Jaroslava Šimka. První desetiletí svého života prožila idylicky ve velké vile, která nesla jméno její matky a starší sestry – Marta. Ale ani strasti válečných let na dospívající Dagmar, která si uměla užívat radosti mládí, nedolehly nijak zvlášť těžce.
Pád na dno
Kruté časy přišly až s koncem války. Její otec spáchal v roce 1945 sebevraždu. Nástup komunismu znemožnil Dagmar coby dívce z buržoazní rodiny studium na filozofické fakultě. Začala se tedy věnovat studiu jazyků.
Rodina bankéře Šimka byla v Písku známá a mnoha obyvatelům města byl výstavní život rodiny v nádherné vile trnem v oku. Brzy po únoru 1948 proto komunisté vilu zabavili a nastěhovali do ní nájemníky, kteří na Šimkovy donášeli.
Šikaně ze strany režimu unikla sestra Marta, které se podařilo emigrovat do Austrálie. Matka s dcerou Dášou byly ale nuceny žít v jedné místnosti a obě byly nakonec v roce 1952 zatčeny a odsouzeny za protistátní činnost. Dagmar totiž na zahradě vily ukrývala dva studenty, vojenské zběhy, kterým chtěla pomoci za hranice. Ve vazbě ji komunistická policie nijak nešetřila, naopak byla vystavena krutému mučení.
StB vůči ženám projevovala neuvěřitelnou brutalitu a chtěla je zlomit násilím, což se ve většině případů podařilo. Dáša Šimková byla ale vzpurná žena a myslím si, že musela StB neuvěřitelně dráždit, protože byli zvyklí na to, že lidé ustupovali při daleko menším tlaku.
Monika Le Fay, režisérka, spisovatelka a publicistka
Vězeňská univerzita
Po dvou letech od svého zatčení, v říjnu 1954, byla pětadvacetiletá Dagmar Šimková odsouzena nejprve na osm a po odvolání prokurátora na dlouhých 15 let. Prošla mašinérií komunistických ženských věznic – byla na Pankráci, v Pardubicích, v Opavě i na východním Slovensku. Tam se jí podařilo z vězení utéct. Po dvou dnech byla chycena. Zažila ale alespoň na chvíli opojný pocit svobody.
Dávala jasně najevo, co si o nich myslí. Říkala jim do očí, jak ji mrzí, že proti režimu nestačila udělat víc.
historička Pavlína Formánková
Přežít roky ve vězení jí pomohla přátelství s dalšími politickými vězeňkyněmi – Irenou Vlachovou-Šimonovou, Růženou Vackovou nebo Arankou Rosenbergovou. Povzbuzovaly se a navzájem vzdělávaly. Dáša Šimková represím hrdě vzdorovala mimo jiné tak, že z náboženských důvodů odmítala v neděli pracovat. Vysloužila si za to korekci, kde byla v zimě a o hladu. Ale i tak jí to stálo za to.
Naděje vězeňkyň se upínaly k amnestiím, bohužel ani ta největší v roce 1960 se na Dagmar Šimkovou nevztahovala. Její situace ve vězení se po amnestii naopak ještě zhoršila, protože už nebyla obklopena kulturními elitami jako v 50. letech, ale skutečnými kriminálnicemi a vražedkyněmi. Propuštěna byla až v roce 1966.
Když se jí u výslechu opakovaně ptali, co bude dělat, až bude jako převychovaná propuštěna na svobodu, odpovídala, že bude pokračovat ve své trestné činnosti.
Monika Le Fay
Naděje na změnu
Po návratu z vězení si našla práci v písecké sodovkárně a splácela ministerstvu vnitra všechny neodpracované nedělní směny z doby strávené ve vězení. V roce 1968 se účastnila aktivit různých občanských hnutí, například K 231, a bojovala za obnovu občanské společnosti ve svém rodném městě. Když bylo jasné, že společenský obrat se prosadit nepodaří, rozhodla se spolu s matkou odcestovat za sestrou Martou do Austrálie. Do vězení už se vrátit nechtěla.
Nový domov
Život na druhé straně zeměkoule nebyl vůbec jednoduchý, přesto se čtyřicetileté Dagmar podařilo vystudovat dvě vysoké školy – dějiny umění a sociální práci. Pracovala jako terapeutka ve vězení, spolupracovala s Amnesty International a snažila se zlepšit životní podmínky vězňů. Věděla velmi dobře z vlastní zkušenosti, co prožívají.
Pracovala také jako kaskadérka a manekýnka, vystavovala svoje výtvarné práce. Podle publicistky Moniky Le Fay měla Dagmar Šimková také velký literární talent, který u nás zůstal nepovšimnut. Svoji vězeňskou zkušenost popsala v knize Byly jsme tam taky, kterou ministerstvo školství zařadilo na seznam doporučené literatury k dějinám 20. století. „Na jejím příběhu mohou dnešní mladí lidé pochopit, jaké zlo byl komunismus,“ tvrdí propagátorka její knihy Monika Le Fay.
Děti mít Dagmar Šimková nemohla, vlastní rodinu se jí založit nepodařilo. Zemřela v roce 1995 ve věku nedožitých 66 let na rakovinu.
Související
-
Kdyby neemigrovala, mohla být druhou Miladou Horákovou. Osudové ženy: Helena Koželuhová-Procházková
Neteř bratří Čapků byla vzdělanou, odvážnou a ostře kriticky myslící ženou, která se nebála nahlas varovat před zlem, které se po válce šířilo do střední Evropy.
-
Ani bojovnici za práva potřebných komunisti neušetřili. Osudové ženy: Františka Zeminová
Nebála se veřejně vystupovat proti režimu za Rakouska-Uherska, jako československá poslankyně prosazovala zájmy potřebných, během druhé světové války podporovala odboj.
-
S gestapem se poprala. Za spolupráci s odbojem ji popravili. Osudové ženy: novinářka Inka Bernášková
Dětství prožila v USA, kde její rodina spolupracovala i s TGM. Vdala se proti vůli rodičů a pracovala navzdory manželovi. Za spolupráci s odbojem ji popravili v 38 letech.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.