Nezastavila ji ani železná opona. Za svojí láskou uprchla v tanku. Osudové ženy: Libuše Cloud-Hrdonková
Nebýt její statečnosti a odhodlání riskovat pro svobodu a pro lásku vše, asi by o ní české dějiny nevěděly. Zoufalý plán projet železnou oponu v tanku se ale stal v západním světě legendou. Z Libuše se v Americe stala Lela. I přesto ale zůstala až do konce hrdou Češkou. Ve své rakvi měla po svém boku schránku s nápisem půda z České republiky a českou vlajku. V dokudramatu účinkují Petra Špalková, Michal Zelenka nebo Pavel Rímský. Hovoří publicista Luděk Navara.
Libuše Hrdonková pocházela ze západočeské obce Stod. Tady také byla v roce 1945 svědkem osvobození americkou armádou. Radost z konce války byla nezměrná. O to víc, že souvisela i s obnovením tanečních zábav. Na jedné z nich se Libuše seznámila s americkým vojákem Leonardem Cloudem.
„Leonard neuměl ani slovo česky a ona zas neuměla anglicky. Přesto jejich milostný vztah trval do doby, než byl Leonard odvelen domů. Potom si psali až do roku 1949, kdy se Lenny pro svoji milovanou vrátil. V plánu byla svatba a společný odjezd do Ameriky,“ vypráví publicista Luděk Navara.
Jiné Československo
Leonard se ale vrátil do jiného Československa. Moc převzali komunisté a hranice se pomalu začaly zavírat. Plánovaná svatba se přesto ještě uskutečnila. Cestu za oceán se už ale zorganizovat nepodařilo. „Libuše nedostala výjezdní povolení a Lennymu vzápětí vypršelo vízum,“ přibližuje strastiplné chvíle novomanželů historik.
Libuše se s tím nesmířila. Naopak neúnavně usilovala o to, aby mohla za svým manželem vycestovat. Když jí došlo, že legální vycestování možné nebude, začala hledat cestu, jak se dostat na druhou stranu železné opony.
Z klece ven
Podařilo se jí seznámit s rodinou Uhlíkových. František Uhlík rovněž plánoval se svojí rodinou útěk a Libuše se jim hodila jako tlumočnice. Protože pracoval jako lesník a svážel dřevo v hraničním pásmu, nebyl vojákům podezřelý.
První pokus o útěk však nevyšel. V osudný den totiž armáda začala na hranicích budovat drátěné zátarasy. Všem bylo jasné, že pěšky neprojdou. „Štěstí se na ale ně usmálo, když František Uhlík objevil během lesních prací vrak ohořelého polopásového transportéru. Uhlík transportér upravil tak, aby s jeho pomocí překonal drátěné zátarasy a dostal na Západ nejenom svoji rodinu a Libuši, ale také další tři osoby,“ přibližuje Navara.
K druhému pokusu o překročení hranic došlo v říjnu 1952. Ukázalo se ale, že motor tanku je příliš slabý a nedokáže vyjet prudké šumavské kopce. Přesto nikoho nezdařený pokus neodradil. František Uhlík za necelý rok tank přestavěl a 24. července 1953 se znovu pokusili o překročení železné opony.
„Železná opona byla v té době tvořena trojstěnným zátarasem a Uhlík si dopředu vyzkoušel, že když najede svým transportérem na drátěný zátaras, že jej prorazí. Za třetím zátarasem se jim dokonce podařilo ujet 30 km do německého vnitrozemí, kde je zastavila hlídka amerických vojáků. Centrem pozornosti se stala Libuše, poněvadž byla vdaná za Američana,“ líčí publicista.
Love story pro celou Ameriku
Přesto trvalo ještě dlouhou dobu, než se Libuše se svým manželem shledala. Odletěla teprve 14. září 1953. „O tři dny později přistála v New Yorku, kde na ni čekal zástup novinářů a fotografů. Poté pokračovala do Chicaga a pak do vysněného Sioux City, kde se konečně setkala s Lennym. Do USA byl vzápětí přepraven i tank svobody, který byl symbolem odvážného útěku.“
Z Libuše se stala Lela Cloud. Navštěvovala krajany, byla zvána na besedy, kde informovala o situaci v Československu. „S Leonardem žili v Sioux City, vychovali tři děti a dařilo se jim poměrně dobře. Libuše byla z počátku v domácnosti, později pracovala v optice. Manžel byl ale v této době už nemocný. Zemřel v roce 1983.“
Libuše dál žila v USA. Zájem o dění v rodné zemi ji ale neopouštěl. „Do konce života byla hrdou Češkou. Proto ji po revoluci velmi mrzelo, že si Češi neváží svobody, kvůli které ona riskovala svůj život.“
Manžela přežila o celých 30 letech. Zemřela v roce 2012 ve svých 90 letech. V rakvi měla schránku s nápisem půda z České republiky a českou vlajku. Její děti a vnoučata jí na posledním rozloučení zazpívaly českou hymnu.
Související
-
Od únosu ji zachránil drdol. Osudové ženy: poslankyně a redaktorka Svobodné Evropy Marie Tumlířová
Byla první zemědělskou inženýrkou v Československu a vůbec první doktorkou technických věd v Evropě. Tak jako se převrátil její život, se převrátily i světové dějiny.
-
Převaděčku nechali porodit doma. A pak ji poslali do Ravensbrücku. Osudové ženy: Marie Pětrošová
V Beskydech převáděla přes hranice vojáky, kteří chtěli bojovat proti nacistům. Po pár měsících ji ale zatkli. Byla těhotná. Své dítě měla u sebe jen deset dní.
-
Svoboda je jinde. Oceněný dokument o únosu „Vlaku svobody“ v...
V září 1951 vyjel z Chebu jako obvykle osobní vlak. Na palubě tentokrát měl československé uprchlíky i nic netušící, unesené pasažéry... V dokumentu zazní vzpomínky...
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.