Ani ne 20letou převaděčku nechali porodit doma. A pak ji poslali do Ravensbrücku. Osudové ženy: Marie Pětrošová
V Beskydech převáděla přes hranice vojáky, kteří chtěli bojovat proti nacistům. Po pár měsících ji ale zatkli. Byla těhotná. Své dítě měla u sebe jen deset dní. V dokudramatu účinkují Olga Kaštická, Aleš Procházka nebo Viktor Javořík. Hovoří historička Pavla Plachá.
Březnem 1939 skončila existence zbytku původního Československa a jediné „bezpečné“ hranice byly se sousedním Polskem. Právě tudy se snažili emigrovat především bývalí vojáci. Chtěli bojovat proti nacistům i ze zahraničí.
Členkou beskydské převaděčské skupiny byla i mladinká, ani ne 20letá, Marie Pětrošová. Už po pár měsících v odboji ji ale zatkli a obvinili ze špionáže. To už byla těhotná. Měsíce před porodem tak strávila ve vazbě. Porodit jí dovolili doma. S četníky v zádech, aby neuprchla.
Po porodu zase vězení
S novorozenou dcerou Milenou strávila jen deset dní. „O mamince toho vím hrozně málo. Z fotek a z vyprávění babičky vím, že byla hodná a hezká, že měla 19 nebo 20 let, když jsem se narodila,“ říká dcera Marie Pětrošové. Ještě ví, že krásně zpívala, stepovala a byla vyučenou modistkou.
„Jaké měla oči a vlasy? To vůbec nevím, já na maminku nejsem vůbec podobná.“ O životě Marie Pětrošové se toho obecně moc neví. Narodila se v roce 1919, žila s rodiči ve Starém Městě u Frýdku a pracovala jako švadlena.
Do odbojové skupiny převaděčů se dostala zřejmě díky seznámení s brancem Františkem Příborským. Po porodu se znovu vrátila do vězení. Odsoudili ji a skončila v transportu do koncentračního tábora v Ravensbrücku. Nebylo jí ještě 23 let, když tam v roce 1942 zemřela.
Související
-
Donášela prý gestapu i StB. Byla to ona, kdo identifikoval parašutisty? Osudové ženy: Hana Krupková
Podle jejího života vznikl film Operace Silver A. S kým doopravdy spolupracovala? Hana Krupková se prý do protinacistického odboje zapojila i z touhy po dobrodružství.
-
Ukrývala Opálku. Riskovala život dětí. Za komunismu si šla sednout. Osudové ženy: Božena Kropáčková
Mohla prožít klidný život manželky úspěšného prvorepublikového důstojníka. Její život ale obrátila naruby nacistická okupace. Zapojila se do odboje.
-
Radši si vzala jed, než aby zradila lidi zapojené do Anthropoidu: Osudové ženy: Marie Moravcová
Dobrovolná sestra Červeného kříže. Před Mnichovem pomáhala lidem „bez domova“ a po Mnichovu se hned zapojila do odboje. Ubytovala Gabčíka s Kubišem.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka