Ukrývala Opálku. Riskovala život dětí. Za komunismu si šla sednout. Osudové ženy: Božena Kropáčková
Mohla prožít klidný život manželky úspěšného prvorepublikového důstojníka. Její život však obrátila naruby nacistická okupace. Zapojila se do odboje. Ze svobody se po válce dlouho neradovala. V dokudramatu uslyšíte Lenku Novotnou, Jana Vlasáka nebo Mariku Procházkovou. Hovoří historik Lukáš Kopecký.
Narodila se v roce 1901 v Čeladné na severní Moravě jako Božena Opělová. Po smrti otce přijala otčímovo příjmení Pavlisková. Nejdříve pracovala jako „slečna k dětem“, po vzniku Československa jako telegrafistka u Československých státních drah v Košicích.
Tam se také v roce 1923 seznámila s 25letým legionářem kapitánem Václavem Kropáčkem. Vzali se 30. ledna 1924 a postupně se jim narodily tři děti. První z nich tragicky zemřelo.
Klid před bouří
Rodina se často stěhovala podle toho, kde Kropáček sloužil. V roce 1936 nastoupil u ministra obrany v Praze. Po rozpuštění armády v roce 1939 byl zařazen jako státní úředník na ministerstvo zemědělství. Zapojil se ale do odboje.
Gestapo ho zatklo ještě v prosinci téhož roku. V pankrácké věznici strávil tři roky. Božena dál s oběma dětmi žila v bytě v pražských Dejvicích. Právě sem na jaře 1942 přivedla její kamarádka parašutistu Adolfa Opálku.
Strýček Balcárek
Velitele paraskupiny Out Distance dětem představila jako strýčka Balcárka z Moravy. Skrýval se u nich ještě několik dní po atentátu na Heydricha. Pak se spolu se členy Anthropoidu ukryl v kryptě kostela svatého Cyrila a Metoděje na Novém Městě, kde všichni zemřeli.
Božena Kropáčková byla nesmírně statečná, z dnešního pohledu, řekl bych, až neuvěřitelně. V době okupace si toho na svá bedra naložila opravdu mnoho. Vycházelo to z jejího ryzího vlastenectví a z toho, že jako hrdá občanka Československa chtěla, aby se národ stal znovu svobodným.
historik Lukáš Kopecký
Čtěte také
Státně (ne)spolehlivá
Na podzim 1943 byl Václav Kropáček v Drážďanech odsouzen k trestu smrti za velezradu a popraven. Na podíl Boženy Kropáčkové v odboji nacisté nikdy nepřišli. Po válce byl Kropáček in memoriam povýšen do hodnosti plukovníka.
Božena získala za ukrývání Adolfa Opálky medaili za chrabrost a obdržela i osvědčení o státní a národní spolehlivosti. Jenže po nástupu komunistů k moci byla už v létě 1948 zatčena a obviněna z protistátní činnosti.
Proces Erkvie
Měla se jí dopustit tím, že údajně pomáhala některým bývalým demokratickým politikům k útěku za hranice. Podle vyšetřovatelů chtěla také prostřednictvím svých kontaktů v pankrácké věznici usilovat o osvobození Prokopa Drtiny.
Ve vězení strávila několik měsíců. Nakonec byla obvinění zproštěna a propuštěna na svobodu. V následujících letech žila z vdovské penze a sama podporovala syna i dceru na studiích.
Manželův rodný statek v Soběkurech, o který se staral jeho bratr, komunisté znárodnili. Na sklonku života se přestěhovala z Prahy zpět na severní Moravu, konkrétně do Havířova, kde žila její dcera Hana. Tam také roku 1975 ve svých 74 letech zemřela.
Související
-
Radši si vzala jed, než aby zradila lidi zapojené do Anthropoidu: Osudové ženy: Marie Moravcová
Dobrovolná sestra Červeného kříže. Před Mnichovem pomáhala lidem „bez domova“ a po Mnichovu se hned zapojila do odboje. Ubytovala Gabčíka s Kubišem.
-
„Já už dál nemůžu. Buď mě pustíte dál, nebo se tu odstřelím,“ řekl jim Kubiš den po atentátu
Očité svědectví heydrichiády a přímá vzpomínka rodiny, která parašutisty ukrývala ještě v den atentátu. Ze vzpomínek Josefa Ogouna čte v audiu Radovan Lukavský.
-
Jak dopadl největší zrádce Anthropoidu a českého odboje vůbec?
Karel Čurda stojí za smrtí stovek lidí. Jeho zrada je reakcí na vyvraždění Lidic. Tam možná můžeme jeho chování rozumět. Co se s ním ale stalo pak, je obludné.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.