Radši si vzala jed, než aby zradila lidi zapojené do Anthropoidu: Osudové ženy: „teta“ Marie Moravcová
Dobrovolná sestra Červeného kříže. Před Mnichovem pomáhala lidem „bez domova“ a po Mnichovu se hned zapojila do odboje. Ubytovala Gabčíka s Kubišem. Radost nacistům ze svého zatčení ale neudělala. V dokudramatu účinkují Simona Postlerová, Dana Černá nebo Pavel Soukup. Hovoří historik Jiří Padevět.
Marie Moravcová se narodila roku 1898 v rodině pražského žižkovského obchodníka Kouřila. Ve 20 letech se provdala za železničního zaměstnance Aloise Moravce. Byl o 11 let starší. Za devět měsíců se jim narodil syn Miroslav a o necelé tři roky později syn Vlastimil, zvaný Aťa.
Vždy se starala o druhé
Moravcovi byli vlasteneckou rodinou. Zapojili se do činnosti husitské církve a Marie působila jako dobrovolná sestra Československého červeného kříže. Pomoc a starost o druhé, která jí byla vlastní, se projevila již na podzim roku 1938 po mnichovské dohodě.
Právě tehdy do vnitrozemí putovali čeští obyvatelé ze Sudet, ze kterých se stali rázem lidé bez domova. Marie Moravcová založila na žižkovské farnosti sociální odbor a lidem „bez domova“ nezištně pomáhala. Předělem v jejím životě se stala německá okupace. Ona se ale bez váhání zapojila do odboje.
Byt Moravcových byl klíčový
Byt Moravcových v pražské Biskupcově ulici č. 7 na Žižkově se stal místem, které bylo pro pomoc parašutistům z Velké Británie klíčovým. Starala se o ně, prala jim, vařila, sháněla potraviny, vyřizovala vzkazy, někteří tam i přespávali, ostatně říkali jí „teta“.
Atentát na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha ale rozpoutal nacistický teror. Zradou parašutisty Karla Čurdy se nacisté dostali k síti adres a jmen odbojářů. Patřili mezi ně i Moravcovi. Gestapo do jejich bytu vtrhlo 17. června roku 1942 po 4. hodině ranní.
Nepřežil nikdo z rodiny
Marie věděla, že ji čekají výslechy a týrání. Podařilo se jí ale dostat na toaletu, kde spolkla ampuli s jedem. Nedožila se ani svých 44 let. Nepřežil ani nikdo z její rodiny. Starší syn zahynul v roce 1944 jako pilot RAF při havárii svého spitfiru, manžel Alois a syn Aťa byli popraveni v říjnu roku 1942 v Mauthausenu.
„Neohroženost, statečnost, odhodlání a vlastenectví Marie Moravcové, stejně jako dalších odbojářů, je to, na co bychom neměli zapomenout.“
Související
-
„Já už dál nemůžu. Buď mě pustíte dál, nebo se tu odstřelím,“ řekl jim Kubiš den po atentátu
Očité svědectví heydrichiády a přímá vzpomínka rodiny, která parašutisty ukrývala ještě v den atentátu. Ze vzpomínek Josefa Ogouna čte v audiu Radovan Lukavský.
-
Jak dopadl největší zrádce Anthropoidu a českého odboje vůbec?
Karel Čurda stojí za smrtí stovek lidí. Jeho zrada je reakcí na vyvraždění Lidic. Tam možná můžeme jeho chování rozumět. Co se s ním ale stalo pak, je obludné.
-
Zažijte boj Anthropoidu v chrámu a kryptě. Unikátní sférické fotografie se zvukem
Projděte se chrámem sv. Cyrila a Metoděj v Resslově ulici v Praze, kde 18. června 1942 hrdině padlo sedm českých výsadkářů. Sluchátka doporučena!
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.