Donášela prý gestapu i StB. Byla to ona, kdo identifikoval parašutisty? Osudové ženy: odbojářka Hana Krupková
Podle jejího života vznikl film Operace Silver A. Láska, tragédie, vězení, několikrát jen krůček od smrti a také blízkých setkání se zlem. S kým doopravdy spolupracovala? Statečná a obětavá. Taková prý byla Hana Krupková (1921−1997). Do protinacistického odboje se ale prý zapojila i z touhy po dobrodružství. Také byla krásná. Dvakrát natolik okouzlila muže (gestapáka i estébáka), že přežila nepředstavitelné. Opakovaně se dostávala do vyhrocených situací.
Do odboje se rodačka z východočeské Chotěboře zapojila spolu s manželem Václavem, bývalým armádním důstojníkem. Pomáhali i parašutistům, za což většina lidí skončila na popravišti. Ne tak Krupkovi. Svým intimním vztahem s gestapákem jim totiž Hana zachránila životy.
Čtěte také
Byla to prý ona, kdo měl identifikovat mrtvé výsadkáře operace Anthropoid Jana Kubiše s Josefem Gabčíkem. Důkazy k tomu ale nejsou. Přesto byla po válce obviněna z konfidentství. Manžel za ní docházel do vězení a při jedné z návštěv tam i zplodili syna. Ten se pak ve vězení i narodil.
Život pod jinou identitou
I když jí nakonec pustili, manžel se s ní prý z politických důvodů rozvedl. Ze strachu z dalšího stíhání se Hana rozhodla emigrovat. Padla ale do pasti, z které ji nakonec měl dostat další milostný vztah. Tentokrát s obávaným estébákem Richtrem.
V dalších letech pak žila pod změněnou identitou. Ale ani v tomto případě důkazy o jejím spojení s StB neexistují. V roce 1968 požádala o vystěhování do Německa. Domů se vrátila až v 90. letech.
Tehdy se s ní setkal i historik Jaroslav Čvančara. „V mezních situacích heydrichiády a pak i koncem 40. let neváhala použít svých ženských půvabů. Ale nejen pro záchranu sebe, ale i svých blízkých. A i po těch letech na mě působila velmi příjemně,“ připouští badatel.
Životní osud Hany Krupkové zpracoval mimo jiné dvoudílný televizní film Operace Silver A (2007) Jiřího Stracha nebo divadelní hra Pankrác 45 (2015) Martiny Kinské.
Související
-
Poslední ze Silver A. Příběh radisty Jiřího Potůčka
Tragickou smrtí výsadkařů v kryptě heydrichiáda teprve začíná. A Jiří Potůček v dusivé atmosféře všudypřítomného strachu se vydává na 26hodinový pochod. Ujde 60 km.
-
Baarová s Mandlovou. Odsoudit, či chápat? Nebo dokonce odpustit? uvažuje autorka hry Pankrác 45
Jak by to dopadlo, kdyby se ve vězeňské cele sešly obě slavné herečky. I o tom je divadelní hra Pankrác 45 spisovatelky, režisérky a dramaturgyně Švandova divadla M...
-
Radši si vzala jed, než aby zradila lidi zapojené do Anthropoidu: Osudové ženy: Marie Moravcová
Dobrovolná sestra Červeného kříže. Před Mnichovem pomáhala lidem „bez domova“ a po Mnichovu se hned zapojila do odboje. Ubytovala Gabčíka s Kubišem.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.