Nechme děti ocucávat prstíky, tvoří si imunitu, radí Kateřina Cajthamlová

23. listopad 2021

Největší audioportál na českém internetu

Ovoce a zelenina je k posílení imunity vhodnější než preparáty z lékárny | Foto: Fotobanka Pixabay

Vše, s čím se setkáme do dvou let, upravuje naši imunitu na to, v jakém prostředí žijeme a s jakými mikroby se setkáváme, připomíná terapeutka Kateřina Cajthamlová.

„S prvními bakteriemi se setkáváme už při narození, když procházíme porodními cestami. Do dvou let je naše imunita schopná se nejvíc naučit. Proto bychom měli dítě nechat v kontaktu se zvířátky, s půdními bakteriemi. Klidně ať si ocucává prstíky.“

České populaci chybí vitamin D a rybí tuky

Může obranyschopnost posílit dobrá nálada? „Jako bývalá internistka jsem si u lůžka ověřila, že existují dva typy pacientů. Ti první chtějí být rychle zdraví, chtějí začít něco dělat. U těch fungují věci lépe, než u lidí, kteří se obávají, co vše se jim může stát. Mentalita prohry imunitu snižuje, zatímco naděje a veselá nálada zvyšuje. Zlepšuje se dýchání a vede to k vyplavování endorfinů, které mohou imunitu posílit.“

Jaké vitamíny jsou podle Kateřiny Cajthamlové dobré pro imunitu? „U nás se tradičně bere vitamin C. Naše populace má však nedostatek vitaminu D a rybích tuků. Chybí také selen, zinek a C vitamin spíše ve formě přírodní. Také barviva z různých lesních plodů pomáhají opravovat naše DNA.“

Přispívá pestrost stravy k posílení imunity? Jak souvisí afty v puse s imunitou? Pomůže otužování proti teplu a zimě?

Související

Nejposlouchanější

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.