Biochemik Jan Trnka: Kolektivní imunita je nedosažitelný cíl. Fungovat může jen v případě proočkovanosti celé planety
V souvislosti s narůstajícími počty případů lidí nakažených koronavirem se začíná hovořit o třetí dávce vakcíny. Diskutuje se ale také o nízkém procentu naočkovaných lidí nebo možnostech testování. Proč je důležité nechat se očkovat? Pro koho má dávka třetí smysl? A jak je to s kolektivní imunitou?
V Česku je zatím naočkovaných 55 % populace. Optimální by přitom bylo 75 %. Proč se očkovat?
„Všechny schválené vakcíny poskytují velmi silnou ochranu před těžkým onemocněním, hospitalizací i úmrtím. Kromě toho se po očkování snižuje pravděpodobnost přenosu viru. Očkování zaručuje i částečnou ochranu ostatních,“ vysvětluje docent Jan Trnka, přednosta Ústavu biochemie 3. lékařské fakulty UK.
Testování: jistota a data
Ani vakcinace v současné chvíli nezajišťuje stoprocentní ochranu před virem: „Lidé by se měli otestovat, když jdou na návštěvu k seniorovi nebo před kontaktem s rizikovým člověkem.“
Plošné testování snižuje motivaci lidí se očkovat. Z mého pohledu je větší prioritou motivovat lidi k vakcíně.
Testování přesto považuje za důležitou součát boje s covidem: „Konec plošného testování znamená zavírání očí před celkovým obrazem pandemie. Počty nakažených stoupají, ale stoupaly by víc, kdybychom víc testovali.“
Docent Trnka vidí cestu v důsledné kontrole platných nařízení. „Nechat to na lidech a říct, ať se každý zařídí podle sebe a my to nebudeme vymáhat, je riskantní strategie, která se nám vymstívá,“ varuje.
Třetí dávka pro oslabené
Kvůli rostoucím číslům nakažených se začíná hovořit o možnosti třetí dávky vakcíny. Tu mohou dostat lidé s imunitou oslabenou nádory, po transplantaci nebo HIV pozitivní.
„Opodstatnění třetí dávky vakcíny vidím u oslabených lidí zejména v nejvyšší věkové kategorii. Protože účinek vakcín po čase klesá, může třetí dávka snížit riziko těžkého průběhu nemoci. U zdravých lidí není potřeba.“
Další témata rozhovoru: ochrana proti viru daná protilátkami; zero covid strategie vs. život s koronavirem; vliv vakcíny na DNA.
Související
-
Nebraňte se očkování. Vakcíny fungují, ujišťuje virolog Jiří Černý
„Očkování je strašně důležité. Sníží množství viru, které tady cirkuluje v populaci a i v případě vakcín, o kterých se tvrdí, že nefungují, tak fungují,“ potvrzuje.
-
Jan Krajhanzl: Je vakcína nebezpečnější než covid, nebo není?
„Některé argumenty lidí racionálně nepochopíme. Ale psychologicky je tam velmi silná obrana před úzkostí,“ vysvětluje sociální psycholog příklon lidí k dezinformacím.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
![tajuplny_ostrov.jpg tajuplny_ostrov.jpg](https://dvojka.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_3x2_mobile/public/images/dc6840ce882ec3bac8e628bfab9f5bc9.jpg?itok=MGjKRqj7)
![](https://dvojka.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_1x1_mobile/public/images/6515d334428e57ce276151baa6fa5313.jpg?itok=m8R2tATO)
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.