Biochemik Jan Trnka: Kolektivní imunita je nedosažitelný cíl. Fungovat může jen v případě proočkovanosti celé planety

17. září 2021

V souvislosti s narůstajícími počty případů lidí nakažených koronavirem se začíná hovořit o třetí dávce vakcíny. Diskutuje se ale také o nízkém procentu naočkovaných lidí nebo možnostech testování. Proč je důležité nechat se očkovat? Pro koho má dávka třetí smysl? A jak je to s kolektivní imunitou?

V Česku je zatím naočkovaných 55 % populace. Optimální by přitom bylo 75 %. Proč se očkovat?

„Všechny schválené vakcíny poskytují velmi silnou ochranu před těžkým onemocněním, hospitalizací i úmrtím. Kromě toho se po očkování snižuje pravděpodobnost přenosu viru. Očkování zaručuje i částečnou ochranu ostatních,“ vysvětluje docent Jan Trnka, přednosta Ústavu biochemie 3. lékařské fakulty UK.

Testování: jistota a data

Ani vakcinace v současné chvíli nezajišťuje stoprocentní ochranu před virem: „Lidé by se měli otestovat, když jdou na návštěvu k seniorovi nebo před kontaktem s rizikovým člověkem. 

Plošné testování snižuje motivaci lidí se očkovat. Z mého pohledu je větší prioritou motivovat lidi k vakcíně.

Testování přesto považuje za důležitou součát boje s covidem: Konec plošného testování znamená zavírání očí před celkovým obrazem pandemie. Počty nakažených stoupají, ale stoupaly by víc, kdybychom víc testovali.“

Docent Trnka vidí cestu v důsledné kontrole platných nařízení. „Nechat to na lidech a říct, ať se každý zařídí podle sebe a my to nebudeme vymáhat, je riskantní strategie, která se nám vymstívá,“ varuje.

Třetí dávka pro oslabené

84letý muž očkovaný vakcínou Pfizer/BioNTech proti koronaviru v Německu.

Kvůli rostoucím číslům nakažených se začíná hovořit o možnosti třetí dávky vakcíny. Tu mohou dostat lidé s imunitou oslabenou nádory, po transplantaci nebo HIV pozitivní.

„Opodstatnění třetí dávky vakcíny vidím u oslabených lidí zejména v nejvyšší věkové kategorii. Protože účinek vakcín po čase klesá, může třetí dávka snížit riziko těžkého průběhu nemoci. U zdravých lidí není potřeba.“

Další témata rozhovoru: ochrana proti viru daná protilátkami; zero covid strategie vs. život s koronavirem; vliv vakcíny na DNA.

autoři: Zita Senková , Jan Trnka ,
Spustit audio

Související