Spisovatel Kosatík: V USA končí vláda práva. Nikým nevolený Musk se dostává k citlivým údajům. A Evropě chybí charismatičtí lídři

7. únor 2025

Jak by Evropa měla či mohla přistupovat k návratu Donalda Trumpa do funkce prezidenta USA? A přináší zatím jeho staronová funkce více škody nebo užitku? Je reálné přesídlení Palestinců z Pásma Gazy do jiných zemí? Současné dění ve světe komentuje spisovatel Pavel Kosatík.

Z plánů, slibů a prvních kroků znovuzvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa má mnoho lidí obavy a strach. Druhá početná skupina do něj naopak vkládá naděje ve změnu k lepšímu.

Čtěte také

„Já mnohem častěji narážím na tu skupinu, která je vyděšená. Na tu, která si nové americké dění nedokáže zařadit do kontextu západní demokracie,“ říká spisovatel Kosatík a upozorňuje, že tomu tak je, i když se snaží neuzavírat se pouze v jedné sociální bublině.

Velký bratr v USA

„Ve Spojených státech evidentně končí vláda práva. K velmi podstatným kompetencím a citlivým údajům o lidech se dostávají lidé, jako je například Elon Musk, kteří na rozdíl od prezidenta nebyli zvoleni,“ dodává.

„Pomyslný Velký bratr se teď v USA začal zničehonic velkou rychlostí uskutečňovat. Jsme o to více zaskočeni, protože se to děje v zemi, kterou jsme doteď vnímali jako lídra západní demokracie. Je to útok z nečekané strany.“

Čtěte také

Postoj Evropy k Americe

Stále nezodpovězenou otázkou zůstává postoj Evropy k nové americké administrativě. „Za ideálního stavu by měla být Evropa Evropou. To znamená, že by měla být schopná vést diskuzi, která dospěje k jednotnému výsledku.“

„Měla by být schopná zformulovat politiku pro všechny případy,“ přemýšlí dál Pavel Kosatík. Zároveň ale upozorňuje, že se jeho úvahy pohybují čistě v teoretické rovině, protože Evropa je momentálně ve velice nejednotném stavu.

„Jako další problém vidím, že v Evropě chybí charismatičtí lídři. Pokud někde jsou, tak jen na úrovni jednotlivých států. Když to řeknu hloupě: není charisma Hitlera jako charisma Kennedyho. Charisma, které mám na mysli, je něco, bez čeho politika nemůže být. A v čele Evropy máme momentálně spíše úřednické typy lidí.“

A postoj Ameriky ke světu

„Trumpův postoj America First, Amerika na prvním místě, mu nevyčítám. Z pohledu byznysmena je to logické. Jako naprosto klíčové vidím, co bude second – tedy na druhém místě,“ míní Kosatík. „Podstatné bude, jaký postoj zaujme k Rusku a Ukrajině,“ dodává.

Čtěte také

Trumpova slova o přesídlení Palestinců z Pásma Gazy do jiných zemí a vznik pomyslné ‚riviéry Blízkého východu‘, už korigují lidé z jeho týmu. Trump tyto plány označil za humanitární snahu a snahu o obnovu Gazy.

„Realizaci plánu si představit umím, protože se takové věci staly v minulosti už několikrát. Například odsun Němců z našeho území je stále událost, ze které jsme se eticky nedostali dodnes,“ říká spisovatel.

„Palestinci by se ocitli ve vzduchoprázdnu a pokud by Izrael přizvukoval budování této americké riviéry, tak by spáchal etickou sebevraždu, zatížil by se vinou, která nejde odčinit během pár let. To bych Izraeli, o Palestincích nemluvě, opravdu nepřál,“ dodává.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.