Jan Krajhanzl: Je vakcína nebezpečnější než covid, nebo není?
„Některé argumenty lidí racionálně nepochopíme. Ale psychologicky je tam velmi silná obrana před úzkostí,“ vysvětluje sociální psycholog příklon lidí k dezinformacím.
„Přirozená vlastnost lidí je podceňovat negativní dopady, které může mít naše chování,“ vysvětluje na Dvojce sociální psycholog Jan Krajhanzl. „Řada lidí má pořád pocit, že je to něco, o čem můžeme velmi dobře diskutovat. Jestli například je vakcína nebezpečnější než covid, nebo není.“
Čtěte také
„Jestli se ale v tomto případě podíváme na data z důvěryhodných zdrojů, vidíme, že tam není zas tak o čem debatovat. Tohle není debata o tom, jestli máme radši vanilkovou nebo pistáciovou zmrzlinu,“ říká. „Mluvíme tady o nějaké realitě. O nějaké části reality, kterou máme velmi dobře popsanou.“
Je to obrana proti úzkosti
Proč k tomu dochází? „Veřejnost je pod velkým tlakem. Znám řadu velmi citlivých lidí, kteří i z první vlny epidemie byli velmi vyděšení. Upřímně. Nosili roušky důsledně úplně všude. Ale mám pocit, že se v těch lidech často něco zlomilo.“
„Zjistili, že takovou míru úzkosti a stresu nevydrží. A přidali se na tu stranu, která hledá alternativní a někdy dezinformační vysvětlení, aby té úzkosti a strachu nebyli vystaveni. Je to pro ně únik z osobního pocitu ohrožení. I za tu cenu, že v tu chvíli začínají negovat nebo popírat část reality. A potom člověk na internetu zachytí velmi složité debaty.“
Modelový rozhovor
„Někdo říká: Vysoký pocit nakažených o ničem nevypovídá, to je jenom chřipečka. Vy takovým lidem ukážete počet hospitalizovaných a že to u chřipky nikdy nebývá. A oni řeknou: Ti jsou tam přece z jiných důvodů, to jsou jiné nemoci. Tak jim ukážete tabulky počtu úmrtí, ale oni řeknou: No jo, ale kdo ví, proč umíráme, třeba umíráme na nějaké zanedbané onemocnění a na podobné věci. Tak jim ukážete celkový počet úmrtí. A oni znovu říkají: To jsou lidé, kteří spíš páchají sebevraždu nebo osamělí penzisté v izolaci. Tak jim ukážete křivku, která velmi kopíruje vývoj epidemie, že je tam ta vazba velmi úzká. A ti lidé vám řeknou, že statistikám nevěří. A vy už to skoro vzdáváte a říkáte: Tak se podívej, jak nemocnice praskají ve švech, jak záchranka nedoveze lidi včas. A ty lidi řeknou: A vy tomu věříte? A to je finální argument.“
„Je to velmi obtížně překonatelná hradba, kdy ti lidé mají silnou slepou skvrnu. Racionálně to nepochopíme, ale psychologicky je tam velmi silná intenzivní obrana před úzkostí,“ vysvětluje v pořadu Jak to vidí... Jan Krajhanzl, sociální psycholog z katedry Environmentálních studií Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity.
Další témata rozhovoru: přijde čtvrtá vlna pandemie; čemu pomáhá nekompetentnost politiků; na co pandemie nemá vliv?
Mohlo by vás zajímat
Nejposlouchanější
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor


Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.