Na svých křídlech mne nese obtížným světem. Osudové ženy: Otýlie Davidová, sestra Franze Kafky
Říkalo se jí Ottla. S bratrem Franzem Kafkou ji pojil mimořádně silný vztah. Byla to právě ona, kdo vzal na svá bedra praktické záležitosti, s kterými si on nevěděl rady. Její život skončil předčasně v plynové komoře koncentračního tábora Osvětim. V dokudramatu účinkují Taťjana Medvecká, Antonie Talacková nebo Zdeněk Maryška. Hovoří publicista a autor novely Ottla Petr Balajka.
Otýlie Davidová se narodila 29. 10. 1892 v Praze do židovské rodiny Hermanna Kafky a jeho manželky Julie. Manželé provozovali velkoobchod s galanterií. Ze čtyř dětí byla Otýlie nejmladší.
Po studiu zemědělské školy odešla Ottla do Siřemi na zemědělský statek svého švagra. Několik měsíců tu s ní pobýval i její bratr Franz Kafka. „Fyzicky si byli velmi podobní,“ říká host pořadu Petr Balajka, autor novely Ottla. „Jako lidé se ale hodně lišili. Díky tomu však měl Kafka svoji sestru nejraději. Ona měla vlastnosti, které jemu chyběli, kvůli kterým se trápil a trpěl pocitem méněcennosti.“
Franz Kafka byl v té době zaměstnancem dělnické úrazové pojišťovny, kde patřil k nejlepším pracovníkům. „Pro něj to ale bylo martyrium, které ho odvádělo od psaní. Naopak Ottla se v Siřemi realizovala a poskytla zde bratrovi útočiště a klid pro jeho tvorbu.“
Ottla mě opravdu doslova na svých křídlech nese obtížným světem.
Franz Kafka
Chudý gój
Osudové bylo pro Ottlu setkání s Josefem Davidem, zaměstnancem spořitelny, později tajemníkem svazu pojišťoven. „Byl to doktor práv, měl zkušenosti z Anglie, kde chvíli žil. Hlavně to byl ale Čech a také sokol a velký vlastenec. Rodiče ale nežidovským nápadníkem příliš nadšeni nebyli,“ vypráví spisovatel.
Ona nebyla případ tiché dívky. Byla spíš divoch. Byla jediný člověk, co znám, co dostal trojku z mravů.
dcera Věra Saudková
Zneuctění rasy
V době protektorátu se začaly i v Praze uplatňovat norimberské zákony. Ottla byla sice smíšeným manželstvím do jisté míry chráněna, ale zároveň byly ohroženy její děti a postavení jejího manžela. „Smíšená manželství byla považována za zneuctění rasy. Ottla proto navrhla rozvod, ke kterému skutečně v únoru roku 1940 došlo. Tím ochránila svého manžela a své dvě dcery, zároveň se ale vydala napospas osudu.“
V srpnu roku 1942 byla deportována do terezínského ghetta. „Deportace postihly i celou její zbývající rodinu. Obě její sestry už byly transportovány v předchozím roce do Lodže, kde zemřely.“
Péče o sirotky
V Terezíně Ottla pracovala jako pečovatelka a ošetřovatelka vězněných dětí. „V srpnu 1943 přijel do Terezína transport 1 200 polských židovských dětí z města Bělostok, kde nacisti tvrdě potlačili židovskou vzpouru. V Terezíně byly tyto děti izolovány a bylo k nim vybráno 53 ošetřovatelů. Jedním z nich byla právě Ottla,“ doplňuje Balajka.
Související
-
Podle Franze Kafky byla „živoucí oheň“. Osudové ženy: Milena Jesenská
Svobodomyslná i tvrdohlavá. Novinářka, spisovatelka a překladatelka v životě prožila více důležitých lásek. Za svůj angažovaný přístup k životu nakonec zaplatila.
-
Popravili ji v Mauthausenu, zatímco se diváci bavili jejím filmem. Osudové ženy: Anna Letenská
Herečku nacisti popravili v koncentračním táboře, když jí bylo 38 let. Jen proto, že byl manžel Vladislav Čaloun součástí odboje.
-
Franz Kafka. Cizinec v nepochopitelném světě
3. června 1924 zemřel spisovatel Franz Kafka. Jeho hrdinové jsou drceni mechanismy, které neznají, ani jim nerozumí. Kafkovo dílo se lavinovitě šíří Evropou.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.