Franz Kafka. Cizinec v nepochopitelném světě
3. června 1924 zemřel spisovatel Franz Kafka. K popularitě jeho knih přispívá tíživá atmosféra absurdních situací, v nichž jsou hrdinové drceni mechanismy, které neznají, ani jim nerozumí. Ztotožnit se s takovými pocity nebylo ve třicátých letech nijak obtížné. Světová hospodářská krize a nastupující nacismus v Německu začaly svět v kafkovskou kulisu rychle proměňovat. Navíc se ví, že autor si přál zničení svého díla, což jej činí ještě dráždivějším.
Související
-
Podle Franze Kafky byla „živoucí oheň“. Osudové ženy: Milena Jesenská
Svobodomyslná i tvrdohlavá. Novinářka, spisovatelka a překladatelka v životě prožila více důležitých lásek. Za svůj angažovaný přístup k životu nakonec zaplatila.
-
Na svých křídlech mne nese obtížným světem. Osudové ženy: Otýlie Davidová, sestra Franze Kafky
Říkalo se jí Ottla. S bratrem Franzem Kafkou ji pojil mimořádně silný vztah. Byla to právě ona, kdo vzal na svá bedra praktické záležitosti, s kterými si on nevěděl rady.
-
Milena Jesenská. Neohrožená novinářka
Před 77 lety zemřela v koncentračním táboře Milena Jesenská, neohrožená novinářka, účastnice protinacistického odboje a emancipovaná žena. Napsal Pavel Jurda.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.