Laterna magika. Synonymum pro první multimediální divadlo na světě
Laterna magika měla v Praze premiéru 9. května 1959. Název inspirovaný primitivním projektorem obrázků ze 17. století se stal synonymem pro první multimediální divadlo na světě. Jeho tvůrci Alfréd Radok a Josef Svoboda připravili program pro světovou výstavu EXPO 58 v Bruselu. Diváci během 50 minut viděli to nejzajímavější z tehdejšího Československa. Originalita programu spočívala v tom, že dění na plátně bylo organicky propojeno s živou akcí na jevišti.
Konferenciérka, dnešním slovníkem moderátorka, tak vedla dialog s dvěma svými kopiemi ve třech různých jazycích. Hudebníka Jiřího Šlitra zase ve hře na klavír postupně na plátně doplnili jeho klonové s dalšími nástroji, čímž vznikl celý „Šlitr orchestr“.
Po skončení bruselské výstavy se tým Laterny magiky vracel se čtrnácti nabídkami na hostování nebo udělení licence. Pro velký úspěch dostala Laterna magika v Praze své vlastní divadlo a existuje dodnes. Od roku 2010 je čtvrtým souborem Národního divadla a své inscenace hraje na Nové scéně.
Další Příběhy z kalendáře poslouchejte online na webu Dvojky nebo v aplikaci mujRozhlas.
Související
-
Mim Radim Vizváry: Vážím si přátelství s Borisem Hybnerem. Pro mě to byl pantomimický táta
Začínal jako loutkoherec, ale kolegové ho přesvědčili, aby šel na pantomimu. „Nejlepší cestou pro mě byla vždy určitá stylizace. Nikdy jsem neměl rád na jevišti slova.“
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.