Espresso je jen jedno. První patent na přístroj, který ho dokázal vyrobit
Angelo Moriondo, tak se jmenuje Ital, který 16. května 1884 získal patent k přístroji na výrobu kávy espresso. Ta se dělá z 8 až 9 gramů mleté kávy pod tlakem přibližně 9 barů. Výsledný nápoj má kolem 30 gramů a je základem pro většinu kávových nápojů, které si můžete objednat v restauraci. Pojďte se s námi projít historií espressa!
První stroje na espresso byly vynalezeny v 19. století. A prvním, kdo chtěl urychlit proces podávání kvalitní kávy svým zákazníkům, byl Louis Bernard Rabaut. Tento Francouz v roce 1822 vyrobil prototyp stroje na espresso.
Jako první si ale nechal vlastní přístroj na přípravu espressa patentovat Angelo Moriondo. Došlo k tomu 16. května 1884 v Turíně. Moriondův výrobek sice dostal kvůli obtížné obsluze nelichotivou přezdívku „Divoká bestie“, ale jeho pionýrský počin ukázal směr jeho následovníkům a stál u zrodu toho pravého espressa.
Víte, co je to doppio a ristretto? Co vám říká lungo či caffè correto? Jaký je rozdíl mezi caffè latte a latte macchiato? Kde vznikly nápoje flat white nebo americano?
Další Příběhy z kalendáře poslouchejte online na webu Dvojky nebo v aplikaci mujRozhlas.
Související
-
Jak se správně dělá káva? A z jejího pití pravý rituál? Mistrovský kurz baristky Lucie Sládkové
Ochutnejte život s vůní kávy, která není pouhým černým mokem, ale vzácným rituálem. Káva navíc spojuje lidi i kultury a správný barista má tak vřelý vztah hlavně i k lidem.
-
Pákový, kapslový nebo automatický? Dobrou kávu umí všechny kávovary. U některého ale vystojíte důlek
Způsobů, jak si připravit dobrou kávu je dnes mnoho. Organizace dTest otestovala 24 modelů automatických, pákových a kapslových kávovarů v širokém cenovém rozpětí.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka