Coca-Cola. Americký sen pije celý svět
Když se americký lékárník John Pemberton vrátil zraněný z občanské války, pustil se do výroby sirupu, který by nejen jemu pomohl od bolesti. Po letech experimentování prodal 8. května 1886 první sklenici Coca-Coly. Nemohl tušit, že se jeho limonády jednou vypijí miliony litrů denně po celém světě. Coca-Cola je symbolem Ameriky, který za druhé světové války pojil americké vojáky s domovem a který svou popularitou dokázal prolomit i železnou oponu socialistického bloku.
Další Příběhy z kalendáře poslouchejte online na webu Dvojky nebo v aplikaci mujRozhlas.
Související
-
Na začátku byl průstřel stehna. Příběhy slavných značek: Coca-Cola
Původně „posilující prostředek pro osvěžení ducha, proti bolestem hlavy a únavě a pro rekonvalescenci po chřipce“, který kazí zuby milionům lidí po celém světě.
-
Kofola: S nedostatkem kofeinu se při výrobě nepočítalo. Zužitkovaly se saze
Červená malinovka, nebo žlutá citronáda. Jiná limonáda v 60. letech k dostání nebyla. Do doby, než státní aparát vydal příkaz k výrobě kofoly.
-
Složení limonád se v jednotlivých státech liší. Češi pijí sladidla, ukázalo srovnání dTestu
Ohledně složení potravin se hovoří o dvojí kvalitě, tak jednoduché to ale není. Složení potravin se totiž liší stát o státu. Potvrdilo to i porovnání citrusových limonád.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.