Filmy podle Karla Maye. Největší záporák mayovek se narodil v Praze
Filmy natočené podle románů Karla Maye zná každý. Poklad na Stříbrném jezeře byl ten, kterým to začalo. Úžasné scenérie jugoslávské přírody, krásná hudba a sympatičtí herci a herečky. V Příbězích z kalendáře vás ale nečeká dobrodružství v koňském sedle, spíše se dozvíte detaily spojené s filmy s Vinnetouem a Old Shatterhandem. Víte, co pro film znamená označení sauerkraut? A má to něco společného se špagetami? Tušili jste, že nejlepší záporák mayovek se narodil v Praze?
Další Příběhy z kalendáře poslouchejte online na webu Dvojky nebo v aplikaci mujRozhlas.
Související
-
Zamilovaná dvojka: Indiánská píseň lásky
Vinnetou a Ribana, Old Shatterhand a Nšo-či, Poslední mohykán a krásná Cora... Literární příklady lásky mezi bledými tvářemi a Indiány. Výběr milostných dialogů.
-
Karel May. Autora Vinnetoua zatkli četníci ve stodole u Děčína. Tvrdil, že zdědil kakaové plantáže
Poznal chudobu i bohatství, prožil roky ve vězení i na výsluní slávy. Pouštěmi či prériemi se dovedl prohánět, aniž by opustil svou pracovnu. Napsal Martin Sládeček.
-
„Já jsem tak rád starej.“ Několik posledních slov Stanislava Fišera na Dvojce
Zemřel herec a legenda dabingu Stanislav Fišer, český hlas Vinnetoua, Pepka námořníka nebo inspektora Clouseaua. Bylo mu 90 let. Na Dvojce naposledy promluvil v dubnu 2002.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.