Karel May. Autora Vinnetoua zatkli četníci ve stodole u Děčína. Tvrdil, že zdědil kakaové plantáže

Poznal hlubokou chudobu i pohádkové bohatství, prožil roky ve vězení i na výsluní slávy. Pouštěmi, prériemi či roklinami se dovedl prohánět, aniž by opustil svou pracovnu. Milovaný i zatracovaný autor Vinnetoua, Old Shatterhanda nebo Kara ben Nemsího, skvělý vypravěč a zapřísáhlý pacifista Karel May zemřel 30. března 1912.

Karel May napsal mnoho desítek románů a povídek, o nichž tvrdil, že je pod jmény Old Shatterhand či Kara ben Nemsí prožil na vlastní kůži. Opravdu tomu tak bylo? A je to vůbec důležité?

Jistě vás bude zajímat, že slavného spisovatele Karla Maye zadrželi četníci ve stodole nedaleko Děčína. Vymyslel si fantastickou historku o tom, že se jmenuje Albin Wadenbach a je dědicem kakaových plantáží na Martiniku. 

Díky knihám čtenáři unikají do dalekých říší

May považoval všední skutečnost za vězení, z něhož je třeba čtenáře všemi prostředky vysvobodit. Podařilo se. Celé generace s ním prostřednictvím „mayovek“ či jejich filmových zpracování neohroženě unikaly a dodnes unikají do dalekých říší.

Obývají je ušlechtilé bledé tváře, rudí gentlemani nebo hrdí arabští kočovníci, kteří učí, že přátelství a odvaha mohou zvítězit nad nespravedlností a strachem. Howgh.

V Příbězích z kalendáře si každý všední den po 12. hodině připomínáme osobnosti, objevy a události v důležitých, ale i málo známých nebo zábavných souvislostech.

Jak můžete poslouchat? Živě, zpětně na mobilu i z počítače

Živě v rádiu na Dvojce, od pondělí do pátku po poledních zprávách. Příběhy z kalendáře můžete poslouchat i zpětně na internetu, všechny díly jsou jako podcast ke stažení. Podcast najdete na webu Dvojky nebo na audioportálu mujRozhlas, který si můžete nainstalovat i jako aplikaci.    

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...