Karel May. Autora Vinnetoua zatkli četníci ve stodole u Děčína. Tvrdil, že zdědil kakaové plantáže

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Karel May
0:00
/
0:00

Poznal hlubokou chudobu i pohádkové bohatství, prožil roky ve vězení i na výsluní slávy. Pouštěmi, prériemi či roklinami se dovedl prohánět, aniž by opustil svou pracovnu. Příběhy z kalendáře můžete poslouchat online na webu Dvojky, v mujRozhlas a v podcastových aplikacích. Napsal Martin Sládeček.

Karel May napsal mnoho desítek románů a povídek, o nichž tvrdil, že je pod jmény Old Shatterhand či Kara ben Nemsí prožil na vlastní kůži. Opravdu tomu tak bylo? A je to vůbec důležité?

Jistě vás bude zajímat, že slavného spisovatele Karla Maye zadrželi četníci ve stodole nedaleko Děčína. Vymyslel si fantastickou historku o tom, že se jmenuje Albin Wadenbach a je dědicem kakaových plantáží na Martiniku. 

Díky knihám čtenáři unikají do dalekých říší

Právě dnes před sto devíti lety odešel milovaný i zatracovaný německý autor dobrodružné literatury, skvělý vypravěč a zapřísáhlý pacifista Karel May (1842–1912), který všední skutečnost považoval za vězení, z něhož je třeba čtenáře všemi prostředky vysvobodit.

Podařilo se. Celé generace s ním prostřednictvím „mayovek“ či jejich filmových zpracování neohroženě unikaly a dodnes unikají do dalekých říší, obývaných ušlechtilými bledými tvářemi, rudými gentlemany nebo hrdými arabskými kočovníky, a učí se v nich, že přátelství a odvaha mohou zvítězit nad nespravedlností a strachem. Howgh.

Další Příběhy z kalendáře přiblíží pozoruhodnou kariéru kardinála, který myl za socialismu výlohy obchodů.

V Příbězích z kalendáře si každý všední den po 12. hodině připomínáme osobnosti, objevy a události v důležitých, ale i málo známých nebo zábavných souvislostech.

Jak můžete poslouchat? Živě, zpětně na mobilu i z počítače

Živě v rádiu na Dvojce, od pondělí do pátku po poledních zprávách. Příběhy z kalendáře můžete poslouchat i zpětně na internetu, všechny díly jsou jako podcast ke stažení. Podcast najdete na webu Dvojky nebo na audioportálu mujRozhlas, který si můžete nainstalovat i jako aplikaci.    

Spustit audio

Související