Adventní hazard. Karel III. Španělský provozuje loterii
Je menší zlo legalizovat hazardní hru, nebo rok co rok zvyšovat daně? Španělský král Karel III. si vybral první možnost. Bohaté vrstvy a církev se daním bránily. Proto zvolil jiný způsob, jak z nich pod státním dohledem dostat peníze do královské pokladny. Nápad mu vnuknul ministr financí. Rodilý Ital povolal odborníka z Neapole. Podle janovského systému navrhli tažení pěti číselných míčků, kterých bylo celkem 90. První veřejný tah se uskutečnil 10. prosince 1763.
Aby vzali vítr z plachet moralistům, vylosovali s čísly z osudí i jména nemajetných slečen. Zatímco si úspěšní tipující odnášeli výhru, pět šťastlivkyň obdrželo příspěvek na věno. Výnosy z hazardu měly jít do sociálních služeb a na modernizaci Madridu. Špinavé město připomínalo středověkou vesnici a bylo ve stejně tristním stavu jako chátrající koloniální impérium.
Osvícený monarcha z rodu Bourbonů nebyl první, kdo si chtěl tímto způsobem vylepšit rozpočet. Pokoušeli se o to i jiní evropští panovníci, některé papeže nevyjímaje. Vidina výhry svádí bohaté i chudé odjakživa. Svědčí o tom záliba v numerologii nebo populárních snářích, kde jsou šťastná čísla součástí výkladových hesel.
Další Příběhy z kalendáře poslouchejte online na webu Dvojky nebo v aplikaci mujRozhlas.
Související
-
Byl 18 let u losování Sportky a dostával hodně otázek. Postupně z toho vznikla kniha Výherce
Neuvěřitelný příběh o jedné absurdní náhodě a nečekaném štěstí, to je podtitul knižní novinky s názvem Výherce, která čtenáře zavede do světa sázek a velkých výher.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.