Zoologické zahrady. Kdysi zábava pro šlechtu, dnes místo pro záchranu vysoce ohrožených druhů
Zvířata se v zajetí chovala odjakživa. Sbírky zvířat byly doménou šlechticů a privilegovaných vrstev. Tak tomu bylo i v případě nejstarší zoo v Evropě, kterou nechal pro svou manželku, císařovnu Marii Terezii, postavit v zahradách vídeňského Schönbrunnu vévoda František Štěpán. První veřejná zoologická zahrada, kam se mohl podívat i běžný člověk, byla otevřena 11. prosince 1794 v Paříži. Do centra města se tehdy přesunula zvířata ze zrušené královské sbírky ve Versailles.
Další Příběhy z kalendáře poslouchejte online na webu Dvojky nebo v aplikaci mujRozhlas.
Související
-
Zoo Brno slaví 70 let. Jízda na ledním medvědovi i chytání padajících vajec
Brněnská zoologická zahrada byla slavnostně otevřena 30. srpna roku 1953. Bylo vybráno území kopce Mniší hora v Bystrci.
-
Expedice do světa koček. Dříve je upalovali na hranici, dnes jsou z nich mazlíčci i léčitelé
Kočičí srdce bije dvakrát rychleji než srdce člověka, kočky mají vyšší tělesnou teplotu, více specifických kostí. Jsou hbitější, pružnější a slyší lépe než pes i člověk.
-
Když se s gorilami potkáte tváří v tvář, je to jeden z nejúchvatnějších zážitků, ví Miroslav Bobek
Mluví o gorilách jako o kamarádech. „Označení zvíře je u nich nesprávné. Ještě když jsem byl v rozhlasu, tak jsem o nich začal mluvit jako o trochu jiných lidech,“ říká.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.