Milena Jesenská. Neohrožená novinářka

Před 77 lety zemřela v koncentračním táboře Milena Jesenská, neohrožená novinářka, účastnice protinacistického odboje a emancipovaná žena.

Milena Jesenská se narodila v roce 1896 v Praze do rodiny stomatologa Jana Jesenského. Navštěvovala první české dívčí gymnázium v monarchii, zvané Minerva. Když bylo Mileně třináct let, zemřela jí matka a ona prožila bouřlivé dospívání. Výstředně se oblékala, ráda budila pohoršení, byla přistižena při krádežích, experimentovala s drogami.

S Franzem Kafkou prožila intenzívní lásku

Milena Jesenská

V pražské kavárně Arco se sblížila s bohémem Ernstem Polakem, proti vůli otce se za něj provdala a odstěhovala se do Vídně. Neuměla hospodařit s penězi a zažila zde život v chudobě, ale také své literární pokusy. Jako první přeložila do češtiny texty tehdy neznámého Franze Kafky, se kterým prožila krátkou intenzivní lásku, jejímž plodem se staly světoznámé Dopisy Mileně.

Po krachu manželství se Milena vrátila do Prahy, kde porodila svému druhému manželovi Jaromíru Krejcarovi dceru Janu. Proslavila se jako novinářka, po příchodu Hitlera se účastnila odboje a byla brzy zatčena. Zemřela v koncentračním táboře v Ravensbrücku 17. května 1944.

V Příbězích z kalendáře si každý všední den po 12. hodině připomínáme osobnosti, objevy a události v důležitých, ale i málo známých nebo zábavných souvislostech.

Jak můžete poslouchat? Živě, zpětně na mobilu i z počítače

Živě v rádiu na Dvojce, od pondělí do pátku po poledních zprávách. Příběhy z kalendáře můžete poslouchat i zpětně na internetu, všechny díly jsou jako podcast ke stažení. Podcast najdete na webu Dvojky nebo na audioportálu mujRozhlas, který si můžete nainstalovat i jako aplikaci.    

autoři: Jan Kovařík , Monika Valentová , Pavel Jurda
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.