Dalajláma znamená oceán moudrosti. 13. dalajláma zavedl vlajku se sněžným lvem

Mongolsko-tibetské slovo „dalajláma“ v češtině znamená „oceán moudrosti“. Je to titul světského vládce Tibetu. Tibetští buddhisté věří, že dalajláma je stále stejná osobnost, která se po smrti vlastní vůlí a výběrem převtělí do nově narozeného těla. V pořadí 13. dalajláma, jménem Thubtän Gjamccho, se narodil v roce 1876. Dvakrát byl vyhnán ze své země – nejprve Brity, později Číňany, ale pokaždé se znovu vrátil na trůn.

Snažil se omezit tradiční moc klášterů a svoji zemi modernizovat po západním vzoru. Založil v Tibetu první poštovní úřad a lékařský institut, nechal vytisknout první tibetské bankovky, zavedl vlajku se sněžným lvem. V roce 1933 zemřel na zápal plic a je pohřben v Červeném paláci ve Lhase.

autoři: Jan Čenský , Jitka Novotná , Petr Stančík
Spustit audio

    Mohlo by vás zajímat

    Nejposlouchanější

    Více z pořadu

    E-shop Českého rozhlasu

    Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

    Jan Rosák, moderátor

    slovo_nad_zlato.jpg

    Slovo nad zlato

    Koupit

    Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.