Jack London. Uznávaný a bohatý spisovatel pracoval od devíti let. Živil se i jako ústřicový pirát

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Portrét Jacka Londona na jeho lodi

Už jako dítě zažíval Jack London drsné okamžiky. Otec rodinu opustil, matka se pokusila o sebevraždu. Rodina trpěla nouzí. Jack London chtěl být mořeplavcem, nějakou dobu se živil jako ústřicový pirát. Příběh z kalendáře napsal Jindřich Bíč. Moderují Jan Kovařík a Monika Valentová. 

„Na Klondiku jsem se našel. Tam nikdo nemluví. Všichni přemýšlejí. Dá vám to správný pohled na svět. Já ho získal,“ napsal Jack London. A věděl zřejmě, o čem mluví, protože se tam vydal v roce 1897 v 21 letech. Na Aljašku jezdili muži hledat zlato.

Vidina bohatství zlákala i jeho. Od své nevlastní sestry si půjčil hotovost na cestu, vybavení i zásoby. Navíc s sebou musel vzít i sestřina šedesátiletého manžela. Nejdříve je čekala osmidenní cesta parníkem. Když se vylodili, zjistili, že Klondike je ještě asi 750 kilometrů od přístavu. Londonův švagr cestu vzdal, Jack však pokračoval. Jack London se roku 1913 stává nejlépe placeným spisovatelem své doby. Ročně vydělával přes 35 milionů korun.

O čemu budou zítřejší Příběhy z kalendáře? Napovíme vám: fotograf, akty a budhismus. Poslouchejte zítra po 12. hodině na Dvojce. 

V Příbězích z kalendáře si každý všední den po 12. hodině připomínáme osobnosti, objevy a události v důležitých, ale i málo známých nebo zábavných souvislostech.

Jak můžete poslouchat? Živě, zpětně na mobilu i z počítače

Živě v rádiu na Dvojce, od pondělí do pátku po poledních zprávách. Příběhy z kalendáře můžete poslouchat i zpětně na internetu, všechny díly jsou jako podcast ke stažení. Podcast najdete na webu Dvojky nebo na audioportálu mujRozhlas, který si můžete nainstalovat i jako aplikaci.    

autoři: Jan Kovařík , Monika Valentová , Jindřich Bíč
Spustit audio

Související