Jack London. Uznávaný a bohatý spisovatel pracoval od devíti let. Živil se i jako ústřicový pirát
Už jako dítě zažíval Jack London drsné okamžiky. Otec rodinu opustil, matka se pokusila o sebevraždu. Rodina trpěla nouzí. Jack London chtěl být mořeplavcem, nějakou dobu se živil jako ústřicový pirát. Příběh z kalendáře napsal Jindřich Bíč. Moderují Jan Kovařík a Monika Valentová.
„Na Klondiku jsem se našel. Tam nikdo nemluví. Všichni přemýšlejí. Dá vám to správný pohled na svět. Já ho získal,“ napsal Jack London. A věděl zřejmě, o čem mluví, protože se tam vydal v roce 1897 v 21 letech. Na Aljašku jezdili muži hledat zlato.
Vidina bohatství zlákala i jeho. Od své nevlastní sestry si půjčil hotovost na cestu, vybavení i zásoby. Navíc s sebou musel vzít i sestřina šedesátiletého manžela. Nejdříve je čekala osmidenní cesta parníkem. Když se vylodili, zjistili, že Klondike je ještě asi 750 kilometrů od přístavu. Londonův švagr cestu vzdal, Jack však pokračoval. Jack London se roku 1913 stává nejlépe placeným spisovatelem své doby. Ročně vydělával přes 35 milionů korun.
O čemu budou zítřejší Příběhy z kalendáře? Napovíme vám: fotograf, akty a budhismus. Poslouchejte zítra po 12. hodině na Dvojce.
V Příbězích z kalendáře si každý všední den po 12. hodině připomínáme osobnosti, objevy a události v důležitých, ale i málo známých nebo zábavných souvislostech.
Jak můžete poslouchat? Živě, zpětně na mobilu i z počítače
Živě v rádiu na Dvojce, od pondělí do pátku po poledních zprávách. Příběhy z kalendáře můžete poslouchat i zpětně na internetu, všechny díly jsou jako podcast ke stažení. Podcast najdete na webu Dvojky nebo na audioportálu mujRozhlas, který si můžete nainstalovat i jako aplikaci.
Související
-
Tady v Čechách je ten pohyb svobodnější než v Americe, říká...
Dokumentarista Jan Foukal je takovým novodobým tulákem. V 17 letech se toulal Amerikou a za českým trampingem se vydal i v režijním debutu s příznačným názvem.
-
Stanislav Motl: Proč mám rád Saint-Exupéryho Malého prince nebo Londonova Tuláka po hvězdách
Stanislav Motl tři dny bivakoval u hrobu Jacka Londona. Co ho k tomu vedlo?
-
Píšu o poustevnících a poznávám i sebe, vypráví držitel ceny Magnesia Litera Aleš Palán
Samotáři a lidé na okraji společnosti. To je velké téma pro spisovatele a držitele ceny Magnesia Litera, který se na nimi vydává do lesů, aby psal jejich příběhy.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor


Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.