Píšu o poustevnících a poznávám i sebe, vypráví držitel ceny Magnesia Litera Aleš Palán
Samotáři a lidé na okraji společnosti. To je velké téma pro spisovatele a držitele ceny Magnesia Litera, který se na nimi vydává do lesů, aby psal jejich příběhy.
„Neumím se tak dobře reflektovat jako to umí oni, ale rozhodně mám blíž k přírodě a svým způsobem mám i blíž k sobě,“ odpovídá autor a novinář na otázku, co mu podobná setkání dala.
„Nechci říct, že jsem lepší člověk, to se mi nedaří, ale vím, kdo jsem a snažím se s tím svým způsobem popasovat. Mám to štěstí, že se cítím naplněn a mám to v té literatuře. Pro mě to má smysl.“
Vzpoura proti společnosti
„Jsou to lidi, kteří žijí v maringotkách, v opuštěných horských staveních, jeden z nich pod širákem. Jsou to lidi, kteří vykročili z naší společnosti,“ popisuje hrdiny svých knih. „Někteří pro systém ani neexistují a po společnosti chtějí jedinou věc: aby jim dala pokoj.“
„Když jsem s těmi lidmi pobýval, zamýšlel jsem se nad tím, co dělám a proč se prostřednictvím knih snažím oslovit lidi. Samotáři mě znejistili v tom nejspodnějším patře,“ uzavírá Aleš Palán v Blízkých setkáních.
Co popisuje ve své nové knize? Existují ještě poustevníci? Liší se samotáři v obživě? Jaký je jeho osobní příběh?
Mohlo by vás zajímat
Nejposlouchanější
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.