Píšu o poustevnících a poznávám i sebe, vypráví držitel ceny Magnesia Litera Aleš Palán
Samotáři a lidé na okraji společnosti. To je velké téma pro spisovatele a držitele ceny Magnesia Litera, který se na nimi vydává do lesů, aby psal jejich příběhy.
„Neumím se tak dobře reflektovat jako to umí oni, ale rozhodně mám blíž k přírodě a svým způsobem mám i blíž k sobě,“ odpovídá autor a novinář na otázku, co mu podobná setkání dala.
„Nechci říct, že jsem lepší člověk, to se mi nedaří, ale vím, kdo jsem a snažím se s tím svým způsobem popasovat. Mám to štěstí, že se cítím naplněn a mám to v té literatuře. Pro mě to má smysl.“
Vzpoura proti společnosti
„Jsou to lidi, kteří žijí v maringotkách, v opuštěných horských staveních, jeden z nich pod širákem. Jsou to lidi, kteří vykročili z naší společnosti,“ popisuje hrdiny svých knih. „Někteří pro systém ani neexistují a po společnosti chtějí jedinou věc: aby jim dala pokoj.“
„Když jsem s těmi lidmi pobýval, zamýšlel jsem se nad tím, co dělám a proč se prostřednictvím knih snažím oslovit lidi. Samotáři mě znejistili v tom nejspodnějším patře,“ uzavírá Aleš Palán v Blízkých setkáních.
Co popisuje ve své nové knize? Existují ještě poustevníci? Liší se samotáři v obživě? Jaký je jeho osobní příběh?
Související
-
Spisovatel Aleš Palán strávil dva roky se samotáři na Šumavě
Aleš Palán připomíná hrdiny svých knih. Dva a půl roku se toulal po Československu. Letos vydal knihu Raději zešílet v divočině, kde vyzpovídal osm samotářů ze Šumavy.
-
Radka Denemarková: Pořád luštím tu křížovku, která se jmenuje člověk
Má čerstvou cenu Magnesia Litera za knihu Hodina z olova. Nedostala ji poprvé. Jaké to je pro spisovatelku Radku Denemarkovou?
-
Pavla Horáková: Vždycky jsem chtěla psát a vždycky jsem si našla spoustu výmluv
Původně autorka dětských knih překvapila Teorií podivnosti, za kterou získala Magnesii Literu. Jak knihu číst a co má společného s hlavní hrdinkou, prozradila v rozhovoru.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!
Vladimír Kroc, moderátor


Zločin na Zlenicích hradě
Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...