Píšu o poustevnících a poznávám i sebe, vypráví držitel ceny Magnesia Litera Aleš Palán
Samotáři a lidé na okraji společnosti. To je velké téma pro spisovatele a držitele ceny Magnesia Litera, který se na nimi vydává do lesů, aby psal jejich příběhy.
„Neumím se tak dobře reflektovat jako to umí oni, ale rozhodně mám blíž k přírodě a svým způsobem mám i blíž k sobě,“ odpovídá autor a novinář na otázku, co mu podobná setkání dala.
„Nechci říct, že jsem lepší člověk, to se mi nedaří, ale vím, kdo jsem a snažím se s tím svým způsobem popasovat. Mám to štěstí, že se cítím naplněn a mám to v té literatuře. Pro mě to má smysl.“
Vzpoura proti společnosti
„Jsou to lidi, kteří žijí v maringotkách, v opuštěných horských staveních, jeden z nich pod širákem. Jsou to lidi, kteří vykročili z naší společnosti,“ popisuje hrdiny svých knih. „Někteří pro systém ani neexistují a po společnosti chtějí jedinou věc: aby jim dala pokoj.“
„Když jsem s těmi lidmi pobýval, zamýšlel jsem se nad tím, co dělám a proč se prostřednictvím knih snažím oslovit lidi. Samotáři mě znejistili v tom nejspodnějším patře,“ uzavírá Aleš Palán v Blízkých setkáních.
Co popisuje ve své nové knize? Existují ještě poustevníci? Liší se samotáři v obživě? Jaký je jeho osobní příběh?
Související
-
Spisovatel Aleš Palán strávil dva roky se samotáři na Šumavě
Aleš Palán připomíná hrdiny svých knih. Dva a půl roku se toulal po Československu. Letos vydal knihu Raději zešílet v divočině, kde vyzpovídal osm samotářů ze Šumavy.
-
Radka Denemarková: Pořád luštím tu křížovku, která se jmenuje člověk
Má čerstvou cenu Magnesia Litera za knihu Hodina z olova. Nedostala ji poprvé. Jaké to je pro spisovatelku Radku Denemarkovou?
-
Pavla Horáková: Vždycky jsem chtěla psát a vždycky jsem si našla spoustu výmluv
Původně autorka dětských knih překvapila Teorií podivnosti, za kterou získala Magnesii Literu. Jak knihu číst a co má společného s hlavní hrdinkou, prozradila v rozhovoru.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.