Radka Denemarková: Pořád luštím tu křížovku, která se jmenuje člověk

25. duben 2019

Má čerstvou cenu Magnesia Litera za knihu Hodina z olova. Nedostala ji poprvé. Jaké to je pro spisovatelku Radku Denemarkovou?

„Každá cena mě potěšila. Ale u této jsem měla radost největší. Možná je to také věkem. Čím dál víc si toho vážím a tento román mě opravdu vysílil. Dokonce jsem nějakou dobu říkala, že je to moje životní dílo,“ přiznává spisovatelka Radka Denemarková v pořadu Blízká setkání Terezy Kostkové.

Radka Denemarková

„Ono to zní jako bych končila, ale já začínám. Takže už to neříkám, protože doufám, že napíšu ještě lepší, důslednější a nekompromisnější věci,“ usmívá se. Kde nachází témata? „Většinou je to tak, že jdu životem a o témata zakopávám. Ale vždycky je to o nás. Pořád luštím tu křížovku, která se jmenuje člověk.“

Proč se musí v kumštu riskovat? Odkud čerpá inspiraci? Co dnešní společnost považuje za úspěch?

autoři: Tereza Kostková , eh
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.