S knihou Jezero vyhrála Magnesii Literu. O její překlad se teď přetahují tři nakladatelství. Rozhovor s Biancou Bellovou
Žije v Praze, ale pořád je na půl cesty mezi bulharskou a britskou částí své rodiny. Překládá, tlumočí, občansky se angažuje. Kniha jí teď vyjde i třeba v Egyptě.
„Byl to infarktový pocit, když na Magnesii Liteře slyšíte při vyhlášení své jméno. To s člověkem zacvičí. Přála bych to každému,“ popisuje Bianca Bellová. „Kniha se tak dostane k více čtenářům, narostou prodeje. Oceněným titulům to otevírá cestu do dalších zemí. Jezero vyjde v Egyptě. O albánský překlad teď licitují tři nakladatelství.“
Novela Jezero, která vyhrála Knihu roku, se věnuje lidem na cestě. Lidem, kteří z nějakého důvodu musí opustit svůj domov. Příběh se odehrává na pozadí ekologické katastrofy. „Volnou inspirací byl příběh Aralského jezera. Záměrně jsem se však vyhýbala lokalizaci místa. Chtěla jsem, aby to byl příběh spíš symbolický.“
Oblíbená knížka? Asi jedna z nejsilnějších je od Stephena Kinga. Novela Tělo. O partě čtyř kluků, kteří jsou hledat tělo ztraceného chlapce, kterého porazil vlak. Vznikl podle ní i film.
Bianca Bellová
Angažuje se v pomoci jezídům
Asi ne nahádou může téma lidí na cestě připomíná i některé aktuální události. Bianca Bellová se sama angažuje v humanitární organizaci Roja Sor. „Islamisté v roce 2014 zmasakrovali a odvlekli do zajetí jezídské ženy,“ popisuje, co jí k tomu vedlo.
„Pak jsme četla o dvojici, kdy pán, jezíd z Teplic a jeho žena, se rozhodli, že pomohou. Začali tam vozit humanitární pomoc a založili organizaci Roja Sor. Budují tam lékařská střediska a střediska pro ženy, kterým se podařilo utéct.“
Za jak dlouho napíše knihu? Kolik musí posbírat materiálů? Drží se faktů nebo upřednostňuje fantazii? Jak přišla ke jménu Bianca? Více uslyšíte v archivu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
3x Karel Klostermann
Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.