Spisovatel Aleš Palán strávil dva roky se samotáři na Šumavě

Aleš Palán
Audio svět na jednom místě Audio svět na jednom místě Aleš Palán

Spisovatel Aleš Palán připomíná hrdiny svých knih. Dva a půl roku se toulal po Československu. Za průvodce brněnským Bronxem získal Magnezii Literu. Letos mu vyšla kniha Raději zešílet v divočině. Jak se mu podařilo vyzpovídat osm lidí, kteří žijí dobrovolně v samotě šumavských lesů?

Jeho doménou jsou rozhovory. Se samotáři na Šumavě strávil Aleš Palán dva roky. „Oni byli po třech hodinách rozhovoru čerství, někteří se mnou mluvili i sedm hodin denně. Pak jsem přijel třeba za čtrnáct dní, dali jsme si čas na přemýšlení. Ty příběhy neskončily vydáním knihy, s řadou z nich jsem zůstal v  kontaktu.“ Teď chystá další knihu, hledá poustevníky také v jiných horách.

Spisovatel Aleš Palán a moderátorka Martina Kociánová

Jak vlastně samotáři na Šumavě žijí? „Někteří v maringotce, jiní na chalupě. Jsou svobodní a šťastní. Jen Mirek Sedláček, který žije na samotě už 50 let, říká, že je to hrozné, ale spokojeně se u toho usmívá. Nerozumím všemu, co říkají.“ V knize jsou rozhovory se dvěma ženami a šesti muži. Je jiná samota mužů a žen? „Ano, muži jsou snílci, mystici, ženy jsou racionální a pracovité bytosti. Například Dáša je unavená úspěšná podnikatelka, která odešla do divočiny, ale vrací se. Martina je obklopena zvířaty. Muži tam jen tak jsou. Jeden z nich nemá identitu, pro úřady neexistuje.“

Jde samotáře potkat i ve městě?  Se kterými slavnými osobnostmi udělal rozhovor?  Jak se na rozhovor připravuje? Více uslyšíte ze záznamu.

Spustit audio
autoři: Martina Kociánová, Zdenka Kuchyňová

Související