Spisovatel Aleš Palán strávil dva roky se samotáři na Šumavě
Spisovatel Aleš Palán připomíná hrdiny svých knih. Dva a půl roku se toulal po Československu. Za průvodce brněnským Bronxem získal Magnezii Literu. Letos mu vyšla kniha Raději zešílet v divočině. Jak se mu podařilo vyzpovídat osm lidí, kteří žijí dobrovolně v samotě šumavských lesů?
Jeho doménou jsou rozhovory. Se samotáři na Šumavě strávil Aleš Palán dva roky. „Oni byli po třech hodinách rozhovoru čerství, někteří se mnou mluvili i sedm hodin denně. Pak jsem přijel třeba za čtrnáct dní, dali jsme si čas na přemýšlení. Ty příběhy neskončily vydáním knihy, s řadou z nich jsem zůstal v kontaktu.“ Teď chystá další knihu, hledá poustevníky také v jiných horách.
Jak vlastně samotáři na Šumavě žijí? „Někteří v maringotce, jiní na chalupě. Jsou svobodní a šťastní. Jen Mirek Sedláček, který žije na samotě už 50 let, říká, že je to hrozné, ale spokojeně se u toho usmívá. Nerozumím všemu, co říkají.“ V knize jsou rozhovory se dvěma ženami a šesti muži. Je jiná samota mužů a žen? „Ano, muži jsou snílci, mystici, ženy jsou racionální a pracovité bytosti. Například Dáša je unavená úspěšná podnikatelka, která odešla do divočiny, ale vrací se. Martina je obklopena zvířaty. Muži tam jen tak jsou. Jeden z nich nemá identitu, pro úřady neexistuje.“
Jde samotáře potkat i ve městě? Se kterými slavnými osobnostmi udělal rozhovor? Jak se na rozhovor připravuje? Více uslyšíte ze záznamu.
Související
-
Snažím se být renesančním člověkem. Vyzkoušel jsem mnohé, říká spisovatel Vondruška
Psát historické detektivky nemusí být práce na plný úvazek. Vlastimil Vondruška kromě toho zkoušel být podnikatelem, vyráběl sklo, napsal hru. Svých zkušeností nelituje.
-
Krále Šumavy nezastřelili. Je mu přes 90 a žije v Chicagu, prozrazuje spisovatel David Jan Žák
Podle autora knihy Návrat Krále Šumavy je Josef Hasil hrdina i rozporuplná osobnost. Za jeho převaděčskou činnost trpěla celá jeho rodina.
-
„Základní věda by měla být zábavná a nezodpovědná,“ říká...
Někteří přirovnávají jeho spisovatelský styl k Bohumilu Hrabalovi, jiní říkají, že je to český Kerouac. V každém případě je Josef Pánek svébytným autorem i vědcem, ...
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.