Snažím se být renesančním člověkem. Vyzkoušel jsem mnohé, říká spisovatel Vondruška

9. srpen 2018

Psát historické detektivky nemusí být práce na plný úvazek. Vlastimil Vondruška kromě toho zkoušel být podnikatelem, vyráběl sklo, napsal hru, hraje. Svých zkušeností nelituje, vše si užil.

„Na všechny své počiny vzpomínám s úsměvem. Člověk by toho v životě měl dělat co nejvíce, protože každá věc vás nějakým způsobem obohatí. Měl by poznat vše, ale zároveň být skromný a sebekritický. Sice všechno poznat můžete, ale určitě nemůžete všechno dělat a ve všem vyniknout. Úspěch není nárokovou stránkou života, ten si musíte zasloužit,“ říká o sobě známý spisovatel Vondruška.

Sám připomíná, že zkoušel během svého života mapovat různé profese a poté, co zjistil, že na podnikání je příliš hodný, zakotvil u psaní. „Své dělníky jsem nevykořisťoval, zákazníkům jsem odpouštěl dluhy. Byl jsem takový podnikatel-lidumil.“

Kromě psaní historických detektivek je ale Vondruška i autorem divadelní hry. A také hercem. „Vycházel jsem ze známého předpokladu, že mám-li být obsazen do nejlepší role, tak si to musím sám napsat, zprodukovat a zrežírovat. Jmenuje se to Vínem proti pohanství aneb Staročeský dekameron. Vystupuji tam jako hříšný učenec, kterého pronásleduje inkvizice, svádím děvčata, pijeme víno. Jsem tam svou vlastní negací.“

Vlastimil Vondruška
autoři: Marie Retková , jra
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.