Snažím se být renesančním člověkem. Vyzkoušel jsem mnohé, říká spisovatel Vondruška
Psát historické detektivky nemusí být práce na plný úvazek. Vlastimil Vondruška kromě toho zkoušel být podnikatelem, vyráběl sklo, napsal hru, hraje. Svých zkušeností nelituje, vše si užil.
„Na všechny své počiny vzpomínám s úsměvem. Člověk by toho v životě měl dělat co nejvíce, protože každá věc vás nějakým způsobem obohatí. Měl by poznat vše, ale zároveň být skromný a sebekritický. Sice všechno poznat můžete, ale určitě nemůžete všechno dělat a ve všem vyniknout. Úspěch není nárokovou stránkou života, ten si musíte zasloužit,“ říká o sobě známý spisovatel Vondruška.
Sám připomíná, že zkoušel během svého života mapovat různé profese a poté, co zjistil, že na podnikání je příliš hodný, zakotvil u psaní. „Své dělníky jsem nevykořisťoval, zákazníkům jsem odpouštěl dluhy. Byl jsem takový podnikatel-lidumil.“
Kromě psaní historických detektivek je ale Vondruška i autorem divadelní hry. A také hercem. „Vycházel jsem ze známého předpokladu, že mám-li být obsazen do nejlepší role, tak si to musím sám napsat, zprodukovat a zrežírovat. Jmenuje se to Vínem proti pohanství aneb Staročeský dekameron. Vystupuji tam jako hříšný učenec, kterého pronásleduje inkvizice, svádím děvčata, pijeme víno. Jsem tam svou vlastní negací.“
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka