Meteor o živém robotu, předpovídání budoucnosti a koronaviru
Poslechněte si:
- 01:47 Proč někteří vědci podvádějí?
- 12:13 Zákony dědičnosti odhaleny
- 16:55 První živý robot
- 29:27 Jak daleko do budoucnosti lze dohlédnout?
- 37:40 Máme se bát čínského koronaviru?
Proč někteří vědci podvádějí?
Úkolem vědce je vysvětlovat zákonitosti přírody a svým způsobem „hledat pravdu“ ve světě, ve kterém žijeme. Bohužel se někteří vědci dopouštění nejen omylů, ale záměrných podvodů.
Velká studie prohledala 42 největších bibliografických databází v celém rozsahu vědeckých disciplín. V rozmezí let 1928–2011 našla 4449 stažených vědeckých prací. Převažovala medicína, biologie a chemie. Podíl odvolaných prací stoupl 11x. Tématu se podrobně věnuje MUDr. František Koukolík.
Zákony dědičnosti odhaleny
Nestává se často, že bychom v Meteoru hovořili o výsledku výzkumu nějakého mnicha. Tentokrát jsme udělali výjimku, protože jeden mnich před 155 lety zjistit něco neskutečného.
Aniž by tušil, že existuje nějaká DNA, rozluštit zákony dědičnosti. Jmenoval se Gregor Mendel a úspěch mu přineslo pěstování hrachu. Příběh připomínáme v rubrice Stalo se tento den, kterou připravuje Ing. František Houdek.
První živý robot
Roboti sestaveni robotem. I tak by šel nazvat výsledek nového experimentu. Vědci naprogramovali počítač, aby vybíral ze všech možných kombinací živých buněk takové, které se dokáží pohybovat po podložce.
Počítač stvořil dvou- či čtyřnohé roboty, kteří dostali označení xenoboti. Pomohou dopravovat léky k přímo k místu postižení? Vyčistí naši přírodu od mikroplastů? Nad tím se zamyslel biolog prof. Jaroslav Petr.
Jak daleko do budoucnosti lze dohlédnout?
Dá se předpovídat budoucnost? Odpověď záleží případ od případu. Nevíme sice, kdy a kde se na D1 zase stane dopravní nehoda, ale víme, že k ní dojde na 100 %. Stejně tak umíme vypnout rychlovarnou konvici ještě před varem vody. Protože víme o setrvačnosti ohřevu a dokážeme odhadnut, že do minuty po vypnutí se voda tak jako tak začne vařit.
Jak se na odhady budoucích dějů dívá matematika? A proč doporučuje předvídat jen do jedné šestnáctiny délky děje? To vysvětlil matematik Doc. Petr Klán.
Máme se bát čínského koronaviru?
Několikamilionové čínské město v izolaci, evakuace občanů jiných zemí, rušení leteckých spojů, karanténa, šíření nákazy po celém světě. Jde o nafouknutou bublinu a přehnanou paniku? Nebo racionální opatření?
Co to vůbec je ten koronavirus? Kde se vzal a jak se proti němu bránit? Pomůže věda? Taky se v tom nevyznáte? Pomůže vám v tom Doc. Jan Konvalinka z ÚOCHB. Osobně se totiž zná s lidmi, kteří hledají lék.
Čtěte také
Související
-
Meteor o volavkách, otřesech na Marsu a maskách vosíků
01:12 Odkud přilétají volavky? 08:56 Mají leváci výhodu ve sportu? 19:09 Demografie díky moru 24:20 Zemětřesení na Marsu 31:22 Rodeový mravenec 39:57 Vosy s maskou
-
Meteor o vražedné mlze, geniálním Leonardu da Vinci a hrobařících
01:21 Vražedná mlha v Kalifornii 12:08 Těžké zrození ČVUT 17:00 Proč byly Benátky pod vodou? 28:54 Byl Leonardo da Vinci levák? 39:00 Proč hrobaříci zpívají svým larvám?
-
Meteor o odpuzování vody, pavoucích a zabijáckých světluškách
01:05 Jak odpudit vodu? 12:42 Souboj psychiatrů Adlera a Freuda 17:53 Hrabali si dinosauři nory? 26:46 Zabijácké světlušky 36:57 Žijí pavouci rodinným životem?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.