Meteor o volavkách, otřesech na Marsu a maskách vosíků
Poslechněte si:
- 01:12 Proč k nám létají volavky?
- 08:56 Mají leváci výhodu ve sportu?
- 19:09 Demografie díky moru
- 24:20 Zemětřesení je i na Marsu
- 31:22 Mravenec, který jezdí na jiném mravenci
- 39:57 Proč se vosíci řídí armádními výložkami?
Proč k nám létají volavky?
Když slyšíte slovo volavka, bez kontextu nerozlišíte, jestli jde o policejní návnadu či ptáka. Jestli dostala návnada své označení po ptákovi nebo to bylo naopak, i to přiblížil v Meteoru zoolog Jan Andreska.
Především ale popsal, jak se ze vzácného ptáka během několika desetiletí stal pták poměrně běžný. Volavkám popelavým se u nás tak daří, že některé ani neodlétají na zimu pryč. Jiné, severské se k nám naopak na zimu uchylují.
Mají leváci výhodu ve sportu?
Nejen o tenistce Petře Kvitové, ale také o dalších úspěšných profesionálních sportovcích můžete slyšet komentáře, že jejich leváctví je pro ně výhodou. Jak to ale dopadne, když se udělá správný statistický výzkum na skupině sportovců?
Úplně jinak. A nejde jen o tenis. O leváctví jsme si opět povídali s Ivem Vodičkou, středoškolským pedagogem, který je jednak sám levákem, ale hlavně o leváctví shání nejrůznější informace a studie a věnuje tomu své internetové stránky Leváctví.cz.
Demografie díky moru
Kolik se v našem království narodilo před deseti roky dětí? Kolik dětí se dožilo pěti let věku? V kolika letech průměrně umírají muži a v kolika ženy? Rodí se mužů a žen stejně? Odpovědi před staletími nikdo neznal.
Dokud nepřišel Londýňan, který všechno změnil. Jmenoval se John Graunt a položil základy demografie. Co ho k tomu vedlo? Připomínáme to v rubrice Stalo se tento den, kterou připravuje Ing. František Houdek.
Zemětřesení je i na Marsu
Na planetě Zemi je zemětřesení buď zřídkavým nebo častým jevem, podle toho, kde žijete. V místech, kde se střetávají litosférické desky, je nejčastější. Jak je tomu u jiných planet? Žádná jiná litosférické desky nemá.
A kdybychom zemětřesení změřili, dokázalo by nám prozradit, co se ukrývá pod povrchem kosmického tělesa? Kosmická sonda InSight to na Marsu dokázala rozluštit. S jakým výsledkem? O tom informoval dr. Petr Brož z Geofyzikálního ústavu AV.
Mravenec, který jezdí na jiném mravenci
Kde jinde mohli nalézt vědci mravence, který jako by jezdil rodeo, než v Texasu. V tomto státě kovbojů se skutečně podařilo najít mravence, který jezdí na zádech jiného mravence. Jde o královnu jezdící na královně.
Jezdkyně je menší a kusadly sevře pas druhé královny. Maskuje se tak, aby v mraveništi nebylo rozeznat, že je to podvodnice. Proč to dělá? A jde o jediný případ v přírodě? To vysvětloval biolog prof. Jaroslav Petr.
Proč se vosíci řídí armádními výložkami?
Vosík je na první pohled menší vosa. Z pohledu entomologa je samozřejmě rozdílů mnohem více. Vědce zaujalo jejich chování, například vzájemné krmení samiček vosíků a jejich larviček. Ukázalo se také, že už svým zbarvením dávají najevo své postavení.
Funguje to podobně jako armádní výložky. Obličejové skvrny určují postavení samiček. Vydejte se za nimi díky další kapitole knihy nakladatelství Academia s názvem Hmyzí rodiny a státy. Čtou z ní Miloň Čepelka a autor textu biolog prof. Jan Žďárek.
Související
-
Meteor o zprávě mimozemšťanům, mravenčích doktorech a vyhasnutí Slunce
01:42 Ovlivnilo sametovou revoluci počasí? 12:07 Zpráva mimozemšťanům 17:37 Netopýří dinosauři 24:54 Léčí mravenci rostliny? 33:24 Poznali bychom, kdyby vyhaslo Slunce?
-
Meteor o ovlivňování počasí, zlých snech, mravencích a neviditelnosti pro radary
01:32 Dá se ovlivnit počasí? 09:50 Pro radary neviditelný 19:55 Učená společnost24:39 Jak mravenci brání strom? 33:35 Je teplá voda z vodovodu pitná?46:30 Po sýru zlé sny?
-
Meteor o vozítku na Marsu, nejhorší chřipce a kojeneckých lahvích z doby kamenné
01:10 Test marsovských vozítek 12:00 První oblet Eiffelovky 16:16 Nejhorší chřipka 27:55 Kojenecké lahve z doby kamenné 38:30 Budeme se procházet po povrchu Slunce?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.