Meteor o nekonečném hotelu, nesrovnalostech o Janu Husovi a očkování proti vzteklině

6. červenec 2019

Poslechněte si:

  • 01:04 Přispělo zatmění Slunce k upálení Jana Husa?
  • 12:05 Objev očkování proti vzteklině
  • 16:10 Nové důkazy o Tunguské katastrofě
  • 28:25 Co se vědcům líbí na jejich práci?
  • 35:58 Nekonečný hotel budí úžas

Přispělo zatmění Slunce k upálení Jana Husa?

Jan Hus

Mistr Jan Hus je dnes znám jako kazatel a kritik církve své doby. Méně lidí už ví, že byl i rektorem Karlovy univerzity. Premiéra Meteoru připadla na den přesně na výročí upálení Jana Husa, a tak jsme pátrali po nečekané souvislosti s rozhodnutím, že bude upálen. Kostnický koncil se totiž konal roku 1415 v místě, kde bylo pozorovatelné úplné zatmění Slunce. Právě v den, kdy bylo Janu Husovi popřáno druhé veřejné vystoupení, Slunce potemnělo. Nemohlo to mít vliv na Husův osud? Nevyužili toho jeho odpůrci jako symboliku, že i „vesmír je proti Husovi“? Historik Pavel Soukup odkryl zajímavé souvislosti!

Objev očkování proti vzteklině

Psi nakažení vzteklinou

Koncem 17. století museli ve Francii vydat zákon zakazující střílet lidi i jen podezřelé z nákazy vzteklinou. Své si s ní zažil i Louis Pasteur: "Neustále mě děsil křik obětí vzteklého psa, které jsem vídal na ulici v Arbois, když jsem byl ještě malý chlapec..." I pod vlivem této vzpomínky se pokusil vzteklině čelit. Na náhodně přeživším psovi si ověřil, že kdo prodělá vzteklinu, už ji nemůže dostat znovu a učil se pěstovat a oslabovat její tehdy ještě neobjevený virus. Objev očkování proti vzteklině jsme si přiblížili v rubrice Stalo se tento den, kterou připravuje Ing. František Houdek.

Nové důkazy o Tunguské katastrofě

Měření na místě katastrofy

I po více než 100 letech zůstává neobjasněna událost na Sibiři z 30. června roku 1908. Nedaleko řeky Podkamennaja Tunguska došlo k výbuchu neznámého původu. Exploze v oblasti přibližně 2000 km² vyvrátila a přelámala miliony stromů. Za příčinu bývá nejčastěji považována srážka Země s planetkou či kometou. Günter Kletetschka z PřF UK a Geologického ústavu AV s tím ale nesouhlasí, uspořádal expedici, která měřila nejrůznější věci, např. vzorky stromů, sedimenty jezera v epicentru výbuchu. Co všechno česká výprava zjistila?

Co se vědcům líbí na jejich práci?

Krev

Každé povolání má své klady a zápory. Jak jsou na tom vědci? Zeptali jsme se 10 členů Učené společnosti ČR, aby ze svého osobního pohledu řekli, co se jim líbí na bádání ze všeho nejvíc. Co myslíte, liší se jejich odpovědi hodně? Je na prvním místě objev?  Odpovídali teoretický fyzik Jiří Bičák, jazykovědec František Čermák, astronom Jiří Grygar, psychiatr Cyril Höschl, fyzioložka Helena Illnerová, matematik Jaroslav Nešetřil, genetik Václav Pačes, chirurg Jan Pirk, imunoložka Blanka Říhová a biochemička Eva Zažímalová.

Nekonečný hotel budí úžas!

Nekonečný hotel

Mate matika? Tedy mate nás matematika? Odporuje někdy výsledek zdravému, selskému rozumu i v případě, kdy ho vypočítá úplně správně profesionální matematik? Právě takovým případům se věnuje nový cyklus Meteoru "Mate-matika?". Matematika formou příběhů ztvárněných herci s komentářem matematika Doc. Mirko Rokyty z MFF UK. V prvním díle navštívíme hotel, kde se chce ubytovat nový host. Má ale smůlu - všechny pokoje jsou obsazené. Má odejít nebo se díky matematice najde řešení?

autor: Petr Sobotka
Spustit audio

Související