Meteor o svatebních darech zvířat, prvním bleskosvodu a dracích nad Chocní
Poslechněte si
- 01:28 Magnetické anomálie po tunguské katastrofě
- 11:08 Proč sedláci zničili první bleskosvod Prokopa Diviše?
- 15:48 Dávají si i zvířata svatební dary?
- 27:18 Létali nad Chocní draci?
- 35:15 Sopka, která sváděla souboj s obyvateli města
Magnetické anomálie po Tunguské katastrofě
Jestli něco i po více než 100 letech zůstává zahaleno neproniknutelným tajemstvím, je to událost na Sibiři 30. června roku 1908. Nedaleko řeky Podkamennaja Tunguska došlo k výbuchu neznámého původu. Exploze v oblasti přibližně 2000 km² vyvrátila a přelámala miliony stromů. Svědkové se rozcházení v líčení událostí.
Za příčinu bývá nejčastěji považována srážka Země s planetkou či kometou. Günter Kletetschka z PřF UK a Geologického ústavu AV s tím ale nesouhlasí. Dobové záznamy ukazují na výrazné rozkmitání magnetického pole Země. Proto uspořádal na Sibiř expedici, ze které se 8. června vrátil a v Meteoru prozradil, jak dopadla měření magnetického pole pomocí dronů.
Proč sedláci zničili první bleskosvod Prokopa Diviše?
Hromosvody – správně bychom měli říkat bleskosvody – jsou dnes povinnou a hlavně samozřejmou výbavou všech budov. V případě bleskového výboje v atmosféře, se energie svede po nejbližším kovovém vodiči do země.
Tento jednoduchý princip ale zůstával neznámý, dokud český duchovní pastýř a vynálezce Prokop Diviš roku 1754 nepřišel se svým řešením. Bohužel jeho první funkční bleskosvod byl trnem v oku sedláků. Co se tehdy odehrálo, jsme si přiblížili v rubrice Stalo se tento den, kterou připravuje Ing. František Houdek.
Dávají si i zvířata svatební dary?
Obdarovat novomanžele je velmi rozšířenou tradicí. Dříve býval svatební dar spíše dokladem toho, že žadatel o ruku je dostatečně finančně zajištěn, aby zabezpečil nastávající manželku. Vědci sledovali kaloně, kde samičky berou samcům potravu doslova z huby.
Dlouho jim vrtalo hlavou, proč to dělají, až zjistili, že je to svatební dar. Kdo dává samičce nejvíc, stává se pak otcem potomků. Tento i další příklady svatebních darů z přírody, nám vylíčil biolog prof. Jaroslav Petr.
Létali nad Chocní draci?
Odpověď zní jednoznačně ano. Ovšem pouze za předpokladu, že přimhouříme obě oči a budeme za draky považovat ptakoještěry. Přesně tak totiž pověsti o dracích vznikly. Lidé našli kosti neznámých zvířat, které vypadaly velmi zvláštně a domysleli si dračí podobu.
Ptakoještěři u Chocně se ale staly předmětem seriózního výzkumu. Je však třeba dodat – plného omylů. Ptakoještěr objevený v roce 1884 byl pojmenován jako dosud jediný českým jménem. Měl rozpětí křídel 1,5 metru a žil u nás asi před 92 miliony lety. Podrobnosti o zamotaném objevu přiblížil Vladimír Socha.
Sopka, která sváděla souboj s obyvateli města
Žít v sousedství sopky není nic snadného, ale člověk tak nějak počítá s tím, že se může něco stát. Jenomže 23. ledna ještě v 1:50 v noci nikdo z obyvatel islandského ostrova Heimaey netušil, že u nějaké sopky žijí.
Země bez varování praskla, na město se hnala láva a posupně se u něj vztyčil 200 metrů vysoký kužel. Lidé nejprve na lodích prchli, ale později se vrátili a svedli se sopečným živlem bitvu, jakou historie lidstva dosud nepoznala. Dramatický příběh v Meteoru komentoval geolog Petr Brož z Geofyzikálního ústavu AV.
Související
-
Meteor o srážce Země s temnou hmotou, predátoru z muzea a mozku žen a mužů
01:09 Tunguská událost a temná hmota 14:13 Vodní dráček 18:36 Predátor z muzea 27:21 Otázky k černé díře 35:06 Ovlivňují elektrárny počasí? 43:50 Rozdíly mozků mužů a žen
-
Meteor o šakalech, pingpongovém míčku v urychlovači a korýši v brnění
01:57 Návrat šakalů 12:34 Dopplerův jev 17:42 Pingpongový míček v urychlovači 27:52 Korýš s hliníkovým brněním 35:00 Jedovatá sopka, která vyhnala čtvrtinu Islanďanů
-
Meteor o netopýřím elixíru mládí, tyranosaurech a sopce, která vyvolala revoluci
02:33 Netopýří elixír mládí 10:38 První radar 15:13 Plíseň, která nás zaživa proroste 24:23 Ostříží zrak tyranosaura 31:31 Sopka, která zažehla francouzskou revoluci
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.