Meteor o netopýřím elixíru mládí, tyranosaurech a sopce, která vyvolala revoluci
Poslechněte si:
- 02:33 Opíšeme recept na dlouhověkost od netopýrů?
- 10:38 Proč se neujal první radar?
- 15:13 Plíseň, která nás zaživa proroste
- 24:23 Měl tyranosaurus ostříží zrak?
- 31:31 Sopka, která zažehla velkou francouzskou revoluci
Opíšeme recept na dlouhověkost od netopýrů?
Elixír mládí je utopickou představou, ve které se stačí napít z poháru a člověk omládne o desítky let. Moderní věda to neumí, přesto se člověk dožívá stále vyššího věku. Žijeme asi 4x déle, než odpovídá naší velikosti. Jenže některé druhy netopýrů žijí dokonce 8x déle. Jak to dělají? Vědci zkoumali vrápence, netopýry rodu myotis a plecotus a jihoamerické upíry. Dokážeme se u nich inspirovat a prodloužit život i člověku? Nad tím v Meteoru uvažoval biolog Jaroslav Petr.
Proč se neujal první radar?
Zjistit na dálku rychlost pohybujícího se objektu jen tím, že na něj vyšleme radiové vlny a měříme jejich odraz, byl opravdu skvělý nápad. Přišel s ním teprve třiadvacetiletý německý inženýr Christian Hülsmeyer už roku 1904. Je až s podivem, že o radar nikdo neměl zájem. Osud prvního radaru i jeho autora jsme si připomněli v rubrice Stalo se tento den, kterou připravuje Ing. František Houdek.
Plíseň, která nás zaživa proroste
Představte si, že ležíte v nemocnici na onkologickém oddělení. Máte za sebou ozařování a vaše imunita je na tom mizerně. Právě v tu chvíli na vás zaútočí plíseň rodu aspergillus. Zpočátku si ničeho nevšimnete, ale postupně se vám začne hůře dýchat. Plíseň napadá nejčastěji plíce a množí se v nich. Dá se říct, že vašimi plícemi doslova proroste zaživa. Až 90 % pacientů umírá. První případ plísně byl zaznamenán i u nás. Dr. Miroslav Kolařík z PřF UK upřesnil, že za obzvláště odolný kmen plísně si můžeme sami. Jak jsme ho vyrobili?
Měl tyranosaurus ostříží zrak?
Z éry dinosaurů se nám dochovalo mnoho kostí a jen z nich se musí usuzovat i na měkké části těla, které se dochovat nemohly. Přesto dokázali vědci určit, že velikost oka tyranosaura byla jako u velkého pomeranče, tj. asi 14 cm. Dokonce se dá spekulovat o tom, jak dobře nejobávanější dravec druhohor viděl. Z modelu očí a geometrie překrývání zorných úhlů levého a pravého oka, vychází tyranousauří zrak překvapivě dobře. Jak měl ostré vidění a na jakou vzdálenost dokázal spatři kořist? To v Meteoru upřesnil publicista Vladimír Socha.
Sopka, která zažehla velkou francouzskou revoluci
Dne 14. července 1789 je dobyta pevnost Bastila a král je nucen uznat pařížskou revoluci. Ruší se šlechtická privilegia a feudální vztahy. Prohlášení práv člověka a občana z 26. srpna 1789 deklaruje rovnoprávnost, svobodu názorů a náboženství, zaručuje právo vlastnictví, svobodného podnikání a podílení se na veřejném životě. K pravé demokracii to ještě mělo daleko, ale šlo o jistou formu vlády lidu. Z hodin dějepisu by tohle měl znát každý. O Velké francouzské revoluci se učí už na základních školách. Fascinující je, že ji mohl vyvolat výbuch sopky na Islandu roku 1783. Po něm přišla dlouhá zima, neúroda a hladomor – nespokojenost Francouzů dosáhla vrcholu. V Meteoru jsme představili příběh islandské sopky Laki, která zásadním způsobem měnila politickou situaci v Evropě. Události komentuje geolog Petr Brož z Geofyzikálního ústavu AV.
Související
-
Meteor o rozpínání vesmíru, orientaci netopýrů a rychlém 3D tisku
01:34 Zemětřesení na Marsu 05:28 Proč se vesmír rozpíná rychleji? 19:38 Štefánikova hvězdárna 23:41 Rychlý 3D tisk světlem 30:40 Netopýří kompas 41:50 Jak partner voní?
-
Meteor o pruzích zeber, umělých orgánech, sopkách a šampaňském
01:30 Proč mají zebry pruhy? 11:27 První narkóza 16:09 Umělé orgány z nanovláken 24:05 Do nitra sopek 36:15 Megaslon větší než mamut 45:48 Bublinky a chuť šampaňského
-
Meteor o zázračném ovoci, zimním spánku zvířat a neuvěřitelné schopnosti rostlin
02:50 Zimní spánek zvířat 12:23 Objev Jižní Ameriky 16:55 Vražedná planetka 25:15 Písně kosmické 35:08 Poznají rostliny své příbuzné? 44:11 Zázračné ovoce z Afriky
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.