Meteor o výrobě diamantů, volavce bílé a lécích z kosmu
Poslechněte si:
- 00:53 Jak vytvořit umělé diamanty?
- 12:46 Návrat volavky bílé
- 21:39 Jak člověk dýchá?
- 27:00 Jsou schopnější lidé nebo mravenci?
- 33:01 Má smysl vyrábět léky v kosmu?
- 43:40 Pětisetmílový email
Hovoří publicista Pavel Boháček, chemik Jan Havlík nebo zoolog Jan Andreska. Rubriku Stalo se tento den připravil Ing. František Houdek. Z knihy Matematické kixy Matta Parkera čte Martin Myšička.
Jak vytvořit umělé diamanty?
Když chemici spálili diamant a nezůstalo z něj vůbec nic, pochopili, že je složen z čistého uhlíku a přeměnil se na oxid uhličitý. Hned je napadlo, že by mohlo být snadné diamant vyrobit. Není přece potřeba míchat žádné sloučeniny. Jak se mýlili!
Snaha o výrobu umělého diamantu byla dlouho neúspěšná. Dnes máme dvě metody, ale výroba je pomalá, v malém množství a diamanty nejsou tak krásné. Dr. Jan Havlík z Ústavu organické chemie a biochemie představil úplně novou nadějnou metodu.
Návrat volavky bílé
Máte rádi staré fotografie či filmové záběry z přelomu 19. a 20. století? Jistě jste si všimli, jak pestré a bohaté róby dámy nosily. Nesměl chybět zásadní doplněk – velký klobouk plný ptačích per. Bohužel za cenu, že řada ptačích druhů byla na pokraji vyhubení.
To je i případ volavky bílé. Ještě v 70. letech jste mohli vidět sem tam několik kusů. Zoolog Jan Andreska je sleduje půl století a má dobrou zprávu – volavky se do naší přírody vracejí. Odkud a proč?
Jak člověk dýchá?
Že se člověk neobejde bez dýchání, o tom se může každý přesvědčit. Od potápěče po zavaleného horníka. Dnes víme bezpečně, že smyslem dýchání je především dostat do těla důležitý kyslík, který je pak rozváděn krví do celého těla. Tohle vysvětlení ale před 250 lety nikdo neznal.
Co dýchání je? Co člověk vdechuje a vydechuje? To byla dlouho záhada. Připomněli jsme si to v rubrice Stalo se tento den, kterou připravuje Ing. František Houdek.
Jsou schopnější lidé nebo mravenci?
Samozřejmě lidé! To by patrně odpověděl každý. Ano, mravenci neumějí telefonovat, řídit auto nebo skládat básně. Ale když se vytvoří experiment, ve kterém se srovnají podmínky, může se přijít na zajímavé zjištění. Vědci udělali pokus, ve kterém nechali mravence a lidi stěhovat předmět tvaru velkého písmene T. Do cesty dali překážky ve formě úzkých průchodů. A protože mravenci spolu nekomunikují, zakázali komunikaci i lidem. Schválně, kdo byl lepší? Zajímavý experiment popsal biolog prof. Jaroslav Petr.
Má smysl vyrábět léky v kosmu?
Představte si laboratoř na oběžné dráze. Nebo dokonce celou farmaceutickou kosmickou továrnu. Asi si řeknete, proč ta komplikace, továren máme přeci na Zemi dost. Jenomže léky vyrobené ve vesmíru jsou jiné.
Rozvoj kosmické farmakologie sleduje redaktor webu Kosmonautix.cz Pavel Boháček, který ve své nemocniční praxi sleduje jak lékařství tak kosmonautiku. Proces výroby léků silně ovlivňuje absence silné gravitační síly. Už to prokázalo několik experimentů.
Pětisetmílový email
Být systémovým administrátorem velké počítačové sítě je náročný úkol i normálně; natožpak tehdy, když jde o počítačovou síť na univerzitě koncem 90. let. Proto měl administrátor Severokarolínské univerzity Trey Harris, určité obavy, když v roce 1996 zvedal telefon od ředitele katedry statistiky.
„Máme problém s posíláním e-mailů z katedry.“
„A jaký problém?“
„Nemůžeme posílat e-maily dál než 500 mil.“
„Co prosím?“
Prapodivnou chybu, hledání vysvětlení i její řešení, popisuje kniha Matematické kixy Matta Parkera, kterou vydalo nakladatelství Grada.
Všechny díly Meteoru najdete na webu Dvojky nebo na portále mujRozhlas.
Související
-
Meteor o diamantových hvězdách, kyselé vodě a úžasném bronzu
01:10 Existují diamantové hvězdy? 10:43 Jaká je podstata kvašení? 16:15 Kyselá voda 25:10 Jak zvoní bronzové zvony? 36:04 Když o lásce rozhoduje jízdní řád a matematika
-
Meteor o hoření diamantů, blikání sépií, pavoučích ponorkách nebo fámách o zdraví kosmonautů
01:19 Hoří diamantový prsten? 10:35 Evropská kosmonautika 14:51 Fámy o kosmonautech 20:48 Vyschne Aralské jezero? 30:29 Proč mořští tvorové blikají? 41:52 Pavoučí ponorky.
-
Diamanty jsou věčné. Pokud neshoří
Diamant - vzácný a krásný kámen, starý miliardu let. Lidé s ním odpradávna obchodují, zdobí se jím a neváhají kvůli němu páchat zločiny. Je jedním z nejtvrdších ne...
Nejposlouchanější
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka


Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka