Meteor o šakalech, pingpongovém míčku v urychlovači a korýši v brnění
Poslechněte si:
- 01:57 Kdy u nás naposledy vyli šakali?
- 12:34 Zpožďování a zrychlování zvuku i světla
- 17:42 K čemu potřebuje urychlovač pingpongový míček?
- 27:52 Korýš s hliníkovým brněním
- 35:00 Jedovatá sopka, která vyhnala čtvrtinu Islanďanů
Kdy u nás naposledy vyli šakali?
„Sveřepí šakali zavile vyli na bílý Měsíc.“ Kdo by neznal tuto větu ať už z filmu Marečku, podejte mi pero nebo přímo osobně ze školy. Psávali jsme to tak často, že to budilo dojem, jako by šakali v naší přírodě byli běžnou záležitostí. Nebyli. Naši pradědečkové a prababičky je osobně neznali. I proto se kolem nich šíří mýty. Jan Andreska v Meteoru popsal, jak probíhá jejich návrat do naší přírody. Víte, proč mají šakali žijící na jihu větší uši?
Zpožďování a zrychlování zvuku i světla
Představte si, že jedete vlakem rychlostí třeba 100 km v hodině. Vstanete a půjdete rychlostí 6 km/hod směrem k lokomotivě. Vůči pražcům bude vaše rychlost 100 + 6 = 106 km/hod. Při chůzi opačným směrem pak 94 km/hod. Primitivní příklad, říkáte? Jak to ale bude s vlnovou délkou světla či frekvencí zvuku při pohybu od nás nebo k nám? Trvalo až do roku 1842, než na to lidstvo přišlo. Tzv. Dopplerův jev, jsme si přiblížili v rubrice Stalo se tento den, kterou připravuje Ing. František Houdek.
K čemu potřebuje urychlovač pingpongový míček?
Je to až neuvěřitelné, ale bez vylepšeného pingpongového míčku, se v CERN neobejdou. A nemyslíme tím dva pingpongové stoly v kantýně. Pingpongový míček je potřeba po každé velké odstávce urychlovače. Jedna taková právě probíhá a na počátku roku 2020 bude největší urychlovač světa LHC opět uváděn do provozu. Jenomže se to musí udělat opatrně. Jako první vstupuje do hry právě pingpongový míček, který má v sobě vysokofrekvenční zdroj. Vpustí se přímo do hlavního „potrubí“ urychlovače, kterým obíhají téměř rychlostí světla různé částice. Proč? K čemu míček slouží? To v Meteoru vysvětlil dr. David Bělohrad, technický pracovník CERN.
Korýš s hliníkovým brněním
Dnes je brnění nepraktickým přežitkem, ale ve středověku se bez něj rytíři či žoldáci neobešli. Svá „brnění“ mají i různá zvířata. V podstatě slouží i podobným účelům – chrání před nepřáteli, a navíc pomáhají odolávat prostředí. Přímo na dně Mariánského příkopu byl objeven korýš, která má také své brnění - pevnou schránku. Problém je, že v tak velké hloubce by se mu měla už dávno rozpadnout. Jenomže korýš si s tím dokázal poradit. Jak? To přiblížil biolog prof. Jaroslav Petr.
Jedovatá sopka, která vyhnala čtvrtinu Islanďanů
Rok 1875 zůstane navždy pro Islanďany noční můrou. Výbuch sopky Askja dosáhl takových parametrů, že vyhnal tisíce obyvatel ostrova do zahraničí, převážně USA. Sopka sice dávala dopředu vědět, že se něco chystá, ale tehdejší znalosti byly nedostatečné a pojem evakuační plán neznámý. Jedovaté plyny dorazily až do kontinentální Evropy. Co se tehdy stalo, a proč právě výbuch této sopky měl tak vážné důsledky? V Meteoru jsme představili příběh sopky Askja v rámci cyklu o islandských sopkách, které zásadně ovlivnili ostrovní i kontinentální evropské obyvatelstvo. Události komentuje geolog Petr Brož z Geofyzikálního ústavu AV.
Související
-
Meteor o netopýřím elixíru mládí, tyranosaurech a sopce, která vyvolala revoluci
02:33 Netopýří elixír mládí 10:38 První radar 15:13 Plíseň, která nás zaživa proroste 24:23 Ostříží zrak tyranosaura 31:31 Sopka, která zažehla francouzskou revoluci
-
Jak člověk udělal z vlka psa
Co má společného mops nebo čivava s vlkem? Na první pohled asi skoro vůbec nic. Přesto je spojuje stejná historie. Psi všech plemen se vyvinuli z vlka. Nejnovější g...
-
Sopky na Merkuru
V čem se podobají těm pozemským? A jak o nich vlastně víme? Nový seriál Meteoru odborníka na mimozemské sopky Petra Brože z Geofyzikálního ústavu Akademie věd ČR.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.