Meteor o lidském ocasu, žloutnutí knih a manipulaci hmyzem
Poslechněte si:
- 01:07 Jak jsme přišli o ocas?
- 10:15 Ptačí architekti
- 18:15 Imunizace proti bakteriím
- 23:15 Proč knihy žloutnou?
- 34:13 Jak cykasy manipulují hmyzem?
- 42:55 Dokázali by nás najít mimozemšťané?
Hovoří genetik Jan Pačes, chemik Jan Havlík nebo entomolog Jiří Kolibáč. Rubriku Stalo se tento den připravil Ing. František Houdek. Z knihy Vesmírníček 2 Petra Brože čte Jan Battěk.
Jak jsme přišli o ocas?
Kdysi dávno měl člověk ocas. Pocítil to každý, kdo někdy upadl na kostrč. Ocas nám ale v průběhu času zcela vymizel. Vůbec nám to nevadí. Zvláště při dnešním sedavém způsobu života jsme rádi, že nemusíme vyrábět židle s dírou v zadní částí sedadla. Jak se ale přihodilo, že jsme o ocas přišli? Byla to postupná změna, nebo náhlá záležitost? Víme, že někteří lidoopi ocas nemají a jiní ano. Dr. Jan Pačes z Ústavu molekulární genetiky představil výsledky nového výzkumu, který přinesl zajímavé odpovědi.
Ptačí architekti
Představte si, že by se na Hradčanech místo Chrámu sv. Víta objevil třeba Tádž Mahal. To by u Pražanů vyvolalo oprávněné zděšení, vždyť tento indický chrám nemá s naší zemí nic společného. I turisté by na první pohled pochopili, že tato stavba do Prahy prostě nepatří. Jsme ale my, lidé, unikátní? Nebo i zvířata, která leccos staví, mají také svoje jedinečné stavební styly? Biolog prof. Jaroslav Petr popsal nový výzkum stavby ptačích hnízd.
Imunizace proti bakteriím
Luis Pasteur ve zprávě nazvané Útlum původce drůbeží cholery, kterou přečetl 26. října 1880 v pařížské Akademii věd, mimo jiné sdělil: „Rád bych Akademii upozornil na dva hlavní důsledky předložených faktů: Naději na kultivaci všech mikrobů a nalezení vakcíny proti všem infekčním chorobám, které opakovaně postihují lidstvo a jsou velkou zátěží i pro zemědělství a chov domácích zvířat.“ Aktivní imunizace proti nakažlivým nemocem je zřejmě největším z úspěchů medicíny. Připomněli jsme si to v rubrice Stalo se tento den, kterou připravuje Ing. František Houdek.
Proč knihy žloutnou?
Běžte ke své knihovně a vyndejte si s z ní různě staré knihy. Stačí je rozevřít na libovolné stránce a jediným pohledem je dokážete seřadit od nejstarší po nejnovější. Čím starší kniha, tím tmavší a žlutější papír. Dr. Jan Havlík z Ústavu organické chemie a biochemie AV popsal, jaké změny se s papírem dějí a jaké chemické procesy mají na vše vliv. Netýkají se jen vzhledu, ale i vůně. Staré knihy jsou cítit úplně jinak než nové. Proč?
Jak cykasy manipulují hmyzem?
Cykasy jsou velmi staré rostliny, které na naší planetě rostou stovky milionů let. Ing. Jiří Kolibáč, vedoucí Entomologického oddělení Moravského zemského muzea, připomněl, že jde patrně o první rostliny, které začaly být opilovány hmyzem. Moderní výzkum dnešních druhů ale ukazuje zajímavou věc. Cykasy mají buď samčí nebo samičí šištice a potřebují, aby hmyz navštívil oba druhy. Jenomže jen jedna šištice nabízí odměnu. Jak je to zařízeno, že nakonec přeletí i na druhou?
Dokázali by nás najít mimozemšťané?
Přemýšlíme o tom, jak najít ve vesmíru jinou civilizaci, ale musíme si položit také opačnou otázku. Dokázali by oni najít nás? Víme, že do vesmíru uniká naše rozhlasové a televizní vysílání. Ale co kdyby použili optický dalekohled? Viděli by projevy existence lidstva? Nad tím se zamýšlí Vesmírníček 2, který vychází v nakladatelství Knihy Dobrovský. V Meteoru z knihy čte Jan Battěk a na doplňující otázky odpovídá autor knihy dr. Petr Brož z Geofyzikálního ústavu AV.
Všechny díly Meteoru najdete na webu Dvojky nebo na portále mujRozhlas.
Související
-
Tučňákům skalním nevadí „manželství na dálku“
Málokteří živočichové žijí trvale v páru. Jednomu druhu tučňáků však takový vztah vydrží i po odloučení na sta kilometrů.
-
Meteor o zániku civilizace, sluchu kormoránů, hořlavém sněhu a létajících pavoucích
01:03 Planetka a zánik civilizace 09:24 První český parník 14:02 Odkud teče pramenitá voda? 27:08 Slyší ptáci pod vodou? 36:01 Sníh, který hoří 34:49 Létající pavouci
-
Meteor o Saturnově tajuplném měsíci, paroháčích a svítícím slizu
Jak se vyrábí zelený svítící sliz? Když byl ondřejovský teleskop nový. Tajuplný Saturnův měsíc Enceladus. Paroží dává jelenům zabrat. Technický div světa v Nizozemí.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.