Meteor o krajtě pojídající člověka, nejasném vzniku duhy a letošní zimě
Poslechněte si:
- 01:08 Jak vzniká duha?
- 12:55 První transplantace srdce
- 19:44 Jaká bude zima?
- 29:35 Mohli bychom přinést život na Mars?
- 47:22 Dokáže krajta pozřít člověka?
Hovoří fyzik Tomáš Franc, meteorolog Martin Novák nebo biolog Jaroslav Petr. Rubriku Stalo se tento den připravil Ing. František Houdek. Z knihy Vesmírníček čte Zdeňka Sajfertová.
Všechny díly Meteoru najdete na webu Dvojky nebo v mobilní aplikaci mujRozhlas.
Jak vzniká duha?
Možná si řeknete: „To je přece jasné! Musí pršet a svítit sluníčko. Pak se bílé sluneční světlo rozloží na barvy v kapce vody.“ Ano. Ale víte, že duhu z jedné kapky vody nelze spatřit? Viděli byste jen jedinou z barev. Vlastně ani to ne.
Světla z jedné kapky je tak málo, že byste ani nepoznali, že do vašeho oka dopadlo. Se slunečním světlem se toho v dešťové kapce děje víc. Krásná duha na obloze je výsledkem hned několika jevů. Vše v Meteoru popsal dr. Tomáš Franc z Gymnázia Litoměřická.
První transplantace srdce
Představte si, že někomu vyndají z těla srdce a místo něj vloží srdce někoho jiného. Jistě si všichni umíme představit, že výměna orgánu, který se dost výrazně hýbe, stahuje, roztahuje, pumpuje krev a zajišťuje funkci celého těla, je nesmírně obtížná.
Kdyby se přerušil koloběh krve, člověk by během několika minut mohl mít například trvale poškozený mozek. První úspěšná transplantace proběhla až 3. prosince 1967. Připomněli jsme si to v rubrice Stalo se tento den, kterou připravuje Ing. František Houdek.
Jaká bude zima?
Tuto otázku si klade spousta lidí. Už máme teploty kolem nuly, ale nejchladnější měsíce jsou teprve před námi. Drahé energie a hrozící nedostatek plynu budí obavy. Přitom podzim byl velmi teplý.
Zejména říjen byl 7. nejteplejší v posledních 250 letech a jeho druhá polovina dokonce 2. nejteplejší a s letními teplotami přes 25 stupňů. Dokážou ale odborníci odhadnout letošní zimu? Ptali jsme se Martina Nováka z ČHMÚ v Ústí nad Labem.
Mohli bychom přinést život na Mars?
K planetě Mars zatím žádný člověk ani neodstartoval, ale už se čile spekuluje o tom, jak to bude vypadat, až se rozhodne tam žít trvale. Mluví se o tzv. teraformaci, tedy přeměně Marsu tak, aby se podobal Zemi. Dokázali bychom technicky tak rozsáhlý projekt zvládnout?
Také o tom hovořil dr. Petr Brož z Geofyzikálního ústavu AV, který komentoval text ze své knihy Vesmírníček. Tu vydávají Knihy Dobrovský. V Meteoru ukázky čte Zdeňka Sajfertová. Knihu máte možnost vyhrát, sledujte soutěžní otázku na konci pořadu.
Dokáže krajta pozřít člověka?
V říjnu sežrala krajta v Indonésii ženu. Tato zpráva se šířila sociálními sítěmi velkou rychlostí a dokládalo ji video, kde místní lidé řežou mrtvé tělo krajty a ženu vyndávají ven.
Uškrtit nebo uštknout, to ano. Ale spolknout? Těžko se tomu věří, přestože krajta měřila 7 metrů. Úžasnou schopnost hadů rozevřít čelist potvrdil nový výzkum, který představil biolog prof. Jaroslav Petr.
Související
-
Meteor o cukru proti rakovině, principu izolepy a taktice brouků
01:33 Cukrem proti rakovině 11:57 Objev částice mionu 17:49 Jak funguje izolepa? 29:14 Chrání kukly brouků bakterie a plísně? 38:00 Podivná atmosféra planety Venuše
-
Expedice do kosmu
Člověk podnikl další krok k prozkoumání kosmu: americká NASA úspěšně dopravila na Mars průzkumného robota, který se jmenuje Perseverance neboli Vytrvalost.
-
Meteor o přemnožených divočácích, očkování a hrobech na Marsu
01:03 Přemnožení divočáci 11:20 Brání nemoci očkování? 21:15 První tramvaj v Praze 26:57 Budou na Marsu hroby? 39:22 Hrdinové a zbabělci mezi vrabci 45:33 Jak si hrají psi?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Mimozemští roboti, červí díry, kosmické elektrárny... je lepší být ve střehu.
Tomáš Vacek, vedoucí Programu celoplošné stanice


Komplet 3CD Vladana a Prasopes
Co se stane, když se desetiletá holka rozhodne být intergalaktickou strážkyní? Sci-fi seriál o útěku z domova, vzpouře strojů a přátelství s jedním zvláštním kouzelným zvířetem.