Měří kroky, tep srdce i nadmořskou výšku. Dá se ale na chytré hodinky spolehnout? A kdy je lepší náramek? Zjišťoval dTest

12. září 2022

Na ruce je má skoro každý. Ne však primárně kvůli času. Chytré hodinky si spotřebitele získaly díky speciálním funkcím, jako je měření sportovní aktivity, rychlé telefonování nebo placení v obchodě. Dá se ale na ně spolehnout? Proč je nelze opravit v hodinářství? A jak se vyhnout problémům s operačními systémy? Zjišťoval dTest, který tentokrát otestoval 10 nových modelů.

Chytré hodinky vypadají jako hodinky, fungují ale jako zmenšená verze telefonu. „Velmi často jdou s telefonem propojit. Schopné jsou ale ho do značné míry suplovat,“ vysvětluje redaktor dTestu Tomáš Jeřábek.

Standardem i na levnějších přístrojích je základní měření aktivit, jako je počítání kroků nebo měření srdečního tepu. Pokud hodinky podporují propojení s telefonem, pak patří k základním chytrým funkcím ukazování notifikací nebo zpráv z mobilního telefonu. Případně i jeho ovládání, třeba přepínání skladeb v hudebním přehrávači.

Jak ale ukázal test organizace dTest, zejména v případě měření srdečního tepu jde pouze o orientační data. „Ještě horší to je v případě měření nadmořské výšky a převýšení. Hodinky totiž obecně tak trochu podvádějí. Kombinují různá data a výšku neměří, ale odhadují,“ upozorňuje expert dTestu.

Slabinou je výdrž

Organizace dTest tentokrát otestovala 10 nových modelů chytrých hodinek. Jako obvykle se zaměřila i na největší potíž přístrojů – výdrž.

Čtěte také

„Rozdíly jsou skutečně obrovské. Některé hodinky vydrží několik týdnů, jiné méně než 48 hodin při běžném užití. Určitě ale neplatí, že model s dlouhou výdrží musí mít špatnou výbavu. Naopak některé z modelů s nejdelší výdrží měly výbavu srovnatelnou s těmi nejlepšími modely jak po stránce chytrých funkcí, tak po stránce monitoringu aktivit.“

V zásadě ale aktuální test neukázal nic znepokojivého. Hodinky si v nejhorším případě vedly uspokojivě. „Pozitivní je, že model Huawei, který se umístil v posledním testu nejhůře, se už nevyrábí, takže se na něj už nikdo nenachytá.“

Hodinky, nebo náramek?

Při koupi chytrých hodinek si řada lidí není jistá kompatibilitou s jejich mobilním telefonem. Tomáš Jeřábek však uklidňuje, že většina hodinek na trhu umožňuje propojení s oběma dominantními mobilními operačními systémy, tedy jak se systémem Android, tak se systémem společnosti Apple. „Na druhé straně existují hodinky, které omezují některé funkce jenom na telefony stejného výrobce. Jsou i telefony, které nelze spárovat s konkurenčními přístroji. Známý je tím Apple, ale třeba i Samsung.“

Uživatelé také tápou, jaký je rozdíl mezi chytrými hodinkami a chytrými náramky. „Liší se hlavně svým vzhledem a svými funkcemi, vysvětluje Jeřábek. Náramky jsou spíše orientované na sport. Testy opakovaně ukazují, že sportovní aktivity měří obvykle velmi dobře. Horší je to s jejich výdrží a chytrými funkcemi, především kvůli malým displejům.“

Spustit audio

Související