Josef Baxa: Ústavní soud není revizor. Nelistuje Sbírkou zákonů, aby odhalil chybu. Vždy čeká, až se ozve žalobce

10. únor 2021

Ministr vnitra Jan Hamáček představil čtyři možné změny volebního zákona, které by mohly následovat po rozhodnutí Ústavního soudu část tohoto zákona zrušit. Za nejférovější považuje Česko jako jeden volební obvod. Kde všude jsou možná úskalí?

Čtěte také

Ústavní soud přistoupil ke zrušení části volebního zákona poté, co usoudil, že nebyla dostatečně zajištěna rovnost volebního práva.

„Důležité teď je, aby všichni ti, kteří mají úkol vyrovnat se s nálezem Ústavního soudu, si velmi pozorně přečetli Ústavu a do posledního puntíku se ji snažili naplnit, říká v pořadu Jak to vidí... soudce Josef Baxa.

Hlavně nehledat kličky

Jestliže Ústava říká, že se Poslanecká sněmovna tvoří systémem poměrného zastoupení, jde o jednoduchou myšlenku, která by se měla naplnit. V žádném případě nelze hledat nějaké kličky nebo způsoby, aby se vlk nažral a koza zůstala celá, upozorňuje host Dvojky.

Česko jako jeden volební obvod považuje Josef Baxa za jednu z možností. Očekává ale spíše, že se aktéři odborných i politických schůzek domluví na nějakém kompromisu.

Stihne se to?

Rozhodně se to stihne. Jde vlastně o politickou soutěž. Její vyvrcholení v podobě voleb se blíží. Účastníci této soutěže, kteří mají nyní možnost změnit pravidla, jsou ve velkém pokušení změnit pravidla co nejvíce ve svůj prospěch. Od toho by se ale měli aktéři oprostit.

Čtěte také

Podle Josefa Baxy by si totiž měli uvědomit, že vláda je jen načas. Momentálně sice mohou být součástí většiny nebo potenciálními vítězi, musejí ale myslet i na to, co bude za delší dobu.

 „Už třeba nebudou nositeli moci a budou naopak v opozici. Jde o to, aby nová pravidla fungovala na všechny strany.

Čekání na žalobce

Stížnost části senátorů na pravidla volebního zákona ležela bez povšimnutí přes tři roky. Rozhodnutí padlo až nyní, pouhých pět měsíců před podáním kandidátních listin. Proč, Ústavní soud dostatečně nevysvětlil.

Je to jedna z věcí, která bohužel vyznění nálezu oslabuje. Ústavní soud to nijak nezdobí. Ale stalo se. I Ústavní soud má období překotné činnosti a období nečinnosti, kdy palčivé problémy neřeší. Důležité je, že obsah zpochybněn nebyl. Nejdůležitější sdělení soutěže je, že každý hlas je důležitý a má stejnou váhu.

Podle dosavadního zákona volili lidé do Poslanecké sněmovny již pětkrát. Ústavní soud není revizor, který listuje Sbírkou zákonů a vše protiústavního vystřihne. Kde není žalobce, není soudce. Disproporce vždy odhalí až praxe. Je jen otázkou času, kdy na pokřivení systému někdo poukáže a položí soudu otázku. A to se teď stalo a Ústavní soud odpověděl, uzavírá Josef Baxa.

Další témata rozhovoru: pokuty za porušení epidemiologických opatření; smysl druhé žaloby proti Donaldu Trumpovi; změny ve slovenské justici.

autoři: Zita Senková , Josef Baxa , opa
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.