Josef Baxa: Ústavní soud není revizor. Nelistuje Sbírkou zákonů, aby odhalil chybu. Vždy čeká, až se ozve žalobce
Ministr vnitra Jan Hamáček představil čtyři možné změny volebního zákona, které by mohly následovat po rozhodnutí Ústavního soudu část tohoto zákona zrušit. Za nejférovější považuje Česko jako jeden volební obvod. Kde všude jsou možná úskalí?
Čtěte také
Ústavní soud přistoupil ke zrušení části volebního zákona poté, co usoudil, že nebyla dostatečně zajištěna rovnost volebního práva.
„Důležité teď je, aby všichni ti, kteří mají úkol vyrovnat se s nálezem Ústavního soudu, si velmi pozorně přečetli Ústavu a do posledního puntíku se ji snažili naplnit,“ říká v pořadu Jak to vidí... soudce Josef Baxa.
Hlavně nehledat kličky
„Jestliže Ústava říká, že se Poslanecká sněmovna tvoří systémem poměrného zastoupení, jde o jednoduchou myšlenku, která by se měla naplnit. V žádném případě nelze hledat nějaké kličky nebo způsoby, aby se vlk nažral a koza zůstala celá,“ upozorňuje host Dvojky.
Česko jako jeden volební obvod považuje Josef Baxa za jednu z možností. Očekává ale spíše, že se aktéři odborných i politických schůzek domluví na nějakém kompromisu.
Stihne se to?
„Rozhodně se to stihne. Jde vlastně o politickou soutěž. Její vyvrcholení v podobě voleb se blíží. Účastníci této soutěže, kteří mají nyní možnost změnit pravidla, jsou ve velkém pokušení změnit pravidla co nejvíce ve svůj prospěch. Od toho by se ale měli aktéři oprostit.“
Čtěte také
Podle Josefa Baxy by si totiž měli uvědomit, že vláda je jen načas. Momentálně sice mohou být součástí většiny nebo potenciálními vítězi, musejí ale myslet i na to, co bude za delší dobu.
„Už třeba nebudou nositeli moci a budou naopak v opozici. Jde o to, aby nová pravidla fungovala na všechny strany.“
Čekání na žalobce
Stížnost části senátorů na pravidla volebního zákona ležela bez povšimnutí přes tři roky. Rozhodnutí padlo až nyní, pouhých pět měsíců před podáním kandidátních listin. Proč, Ústavní soud dostatečně nevysvětlil.
„Je to jedna z věcí, která bohužel vyznění nálezu oslabuje. Ústavní soud to nijak nezdobí. Ale stalo se. I Ústavní soud má období překotné činnosti a období nečinnosti, kdy palčivé problémy neřeší. Důležité je, že obsah zpochybněn nebyl. Nejdůležitější sdělení soutěže je, že každý hlas je důležitý a má stejnou váhu.“
Podle dosavadního zákona volili lidé do Poslanecké sněmovny již pětkrát. „Ústavní soud není revizor, který listuje Sbírkou zákonů a vše protiústavního vystřihne. Kde není žalobce, není soudce. Disproporce vždy odhalí až praxe. Je jen otázkou času, kdy na pokřivení systému někdo poukáže a položí soudu otázku. A to se teď stalo a Ústavní soud odpověděl,“ uzavírá Josef Baxa.
Další témata rozhovoru: pokuty za porušení epidemiologických opatření; smysl druhé žaloby proti Donaldu Trumpovi; změny ve slovenské justici.
Související
-
Jan Kubáček: Změna volebního zákona posílí prezidenta. Nás voličů se nedotkne
Ústavní soud rozhodl zrušit část volebního zákona. Proč teď? Co se změní pro běžné voliče? A co se stane, pokud se zákonodárci o novém znění nedomluví včas před volbami?
-
Ústavní soud rozhodl pozdě, politické strany teď začnou bojovat o moc, varuje právník Kudrna
„Jestliže se mění pravidla hry takto těsně před soutěží, tak to v řadě lidí vyvolá pochybnosti a hořkost,“ varoval v pořadu Interview Plus ústavní právník Jan Kudrna.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka