Jiří Hlaváč: Něco takového jsem viděl poprvé v životě. Má vlast na Pražském jaru byl silný zážitek
Ve čtvrtek 12. května začal mezinárodní hudební festival Pražské jaro. Jako tradičně ho zahájila Má vlast Bedřicha Smetany. V čem byl ovšem koncert tentokrát výjimečný? O tom se Zitou Senkovou mluví klarinetista a hudební pedagog Jiří Hlaváč. V audiozáznamu uslyšíte také jeho vzpomínku na Medu Mládkovou, jeho názor na knihu Miroslava Karase Odkud bych asi tak byl? anebo na to, proč jsou kulturní akce poloprázdné.
Mezinárodní hudební festival Pražské jaro včera tradičně zahájila Smetanova Má vlast. Letos ovšem v provedení ojedinělého ansámblu West-Eastern Divan Orchestra, který navíc místo avizovaného dirigenta Daniela Barenboima vedl jeho teprve 28letý asistent Thomas Guggies.
Původní německý pohled
„Musím říci, že to pro mě byl velmi silný zážitek,“ přiznává v pořadu Jak to vidí… klarinetista Jiří Hlaváč. „Od roku 1990 jsem navštívil 30 zahajovacích koncertů Pražského jara. Slyšel jsem různá nastudování, různá pojetí, různá provedení.“
Čtěte také
„Pan dirigent znal problematiku partitury. Věděl, jak pracovat s jednotlivými harmoniemi i jak pracovat s jednotlivými sekcemi orchestru. Bylo vidět, že i v tomto věku ten orchestr zvládá s patřičným nadhledem a noblesou. Byl to skutečně nádherný, původní pohled na partituru.“
„Myslím si, že německý základ u pana dirigenta byl evidentní. Ale orchestr reagoval skutečně na sebemenší pokyny. Byla krásná atmosféra. Logicky bylo plno. A vzhledem k tomu, že po dvou letech jsme seděli bez roušek, tak to mělo i tu typickou uvolněnou a příjemnou atmosféru.“
Poprvé za život
West-Eastern Divan Orchestra založil v roce 1999 světoznámý dirigent a klavírista Daniel Barenboim se svým přítelem palestinsko-americkým literárním vědcem Edwardem Saidem. Orchestr je složený z mladých lidí ze Španělska, Izraele i Palestiny.
„Hráli s ohromnou pohodu a to přijetí bylo impozantní. Končilo samozřejmě potleskem ve stoje. Mezi hledištěm a pódiem byla krásná atmosféra. A poprvé za celý svůj život jsem viděl, že nikoli jen dirigent, ale celý orchestr se v jednu chvíli otočil a uklonil se návštěvníkům, kteří byli na empoře.“
Související
-
Při natáčení klipu Má vlast jsem zjistil, že Belmondem nebudu, přiznává Michal Prokop
Natočili o něm film, před pár dny vyšla kniha. V den svých 75. narozenin vydal nové album. „Je dobré říct, že jsem stále tady,“ usmívá se Michal Prokop.
-
Má vlast jako balet? Podle bratrů Bubeníčkových nejtěžší projekt, jaký kdy dělali
Československo slaví 100. výročí a Praha bude dějištěm unikátního projektu: Smetanova Má vlast ne jako koncert, ale jako balet z dílny světoznámých tanečníků.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.