Jiří Hanzelka měl ušlechtile mazlavý baryton. Miroslav Zikmund hlas autoritativní s jasnými akcenty, vzpomíná hudebník Jiří Hlaváč

31. prosinec 2021

Poslední den roku hudebník Jiří Hlaváč v pořadu Jak to vidí… bilancoval a vzpomínal i na ty, kteří letos zemřeli. Byl mezi nimi i cestovatel Miroslav Zikmund. Co o něm říkal jeho hlas?

Jak Miroslav Zikmund, tak Jiří Hanzelka jsou oba spojeni s Hlaváčovým rodným Zlínem. „S panem Hanzelkou jsem se ale setkával častěji. Miloval hudbu a sám hrál na varhany,“ vysvětluje Jiří Hlaváč v rozhovoru na Dvojce.

Ušlechtilý varhaník Hanzelka

„Musím říci, že možná někdy ztratím i možnost představit si jejich vizuální podobu. Ale co živ budu, neztratím představu, jak zněl jejich hlas, jak mluvili,“ přiznává hudebník. V čem se jejich hlasy podle něj lišily?

„Mám na to docela vytříbený sluch, takže budu přesně pojmenovávat: Oba byly barytonisté. Hanzelka měl hlas hodně posazený do nosové rezonance, ale byl velmi hladký, ušlechtile mazlavý,“ popisuje Hlaváč.

Zikmundova hlasová stabilita

„Zikmundův hlas byl autoritativnější, trošku méně znělý v té sonice. Ale měl neuvěřitelně jasné akcentování a srozumitelnost řeči. Jemu se nemohlo stát, že by se zajíkal, že by mu najednou v rozčilení přeskočil hlas.“

„On měl prostě svoji hlasovou stabilitu, která plně odpovídala duševnímu i duchovnímu rozpoložení jeho osobnosti,“ uzavírá svoji vzpomínku Hlaváč.

Další témata rozhovoru: Novoroční koncerty; korupční kauzy ve fotbale; vzpomínka na Miroslava Zikmunda; hraný dokument Můj život s Bohuslavem Martinů.

Spustit audio

Související