„Kam už bych dnes nejel?“ Zemřel cestovatel Miroslav Zikmund. Bylo mu 102 let
Ve středu 1. prosince 2021 už jednou provždy odešel cestovatel Miroslav Zikmund. S Jiřím Hanzelkou procestoval svět. I o tom na Dvojce vyprávěl v roce 2015 v rozhovoru s Martinou Kociánovou. Z jeho vyprávění na vás dýchne dobrodružství a poznání, že zákaz něco natočit vlastně jen umocňuje prožitek.
S Jiřím Hanzelkou poznali svět, který pominul. Jejich cesty už nejde zopakovat. „Když jsem se po letech vrátil na některá místa, byl jsem většinou zklamaný. Zaprvé jsem je vnímal v jiném věku, tehdy jsem to prožíval intenzivněji, a pak jsou ta místa dnes znesvěcena davy lidí, kteří tam jen přijedou a považujou to za odfajfkovaný. Byl jsem tam. Splněno,“ říkal Miroslav Zikmund v roce 2015.
Programová změna
V souvislosti s úmrtí cestovatelské legendy Miroslava Zikmunda odvysílá dnes Dvojka místo Příběhů z kalendáře jeho starší rozhovor z 24. srpna 2011 také s Martinou Kociánovou. Poslouchejte od 17:05.
Kam by zaboha nejel?
Moderátorce Martině Kociánové tehdy přiznal, že do Nepálu by ho už nedostali ani párem volů. „Nepotřebuju taky cestovat ani na Mars, na Jupiter a jinam. Já bych tam nechtěl ani zaboha. Natož na Měsíc. Ta naše krásná modrá živá planeta je tak unikátní... Třeba proláklina u japonských břehů v Tichém oceánu. To ještě čeká lidstvo probádat. Tyto tajuplné světy.“
Čtěte takéVše o Miroslavu Zikmundovi na webu Českého rozhlasu
Unikátní zážitek
On sám zažil unikátní okamžiky. „Když jsme byli mezi jihoafrickými Kafry, viděli jsme tanec, kdy nazí mladí celou noc křepčili. Natáčet jsme nemohli, protože by to bylo porušení rituálu. Byl to hluboký zážitek.“ Druhý den byli svědky obřízky. „Žádný jiný Evropan tohle neviděl. V žádné literatuře jsem to nenašel.“
Cestování za komunismu
„My jsme neměli žádné konkrétní spojení. Fungovala oboustranná cenzura. Byli jsme si vědomi toho, že dopisy rodičům a přátelům někdo otevírá. A dostávali jsme evidentně rozlepené obálky. S vlastním bratrem jsem si dopisoval jinotají. O procesu s Miladou Horákovou jsme se dozvěděli teprve dva nebo tři roky po návratu z první cesty.“
Návraty domů
„Vždycky, když jsem se vracel, vítal mě tatínek na nádraží,“ prozrazuje. „Domov pro mě už dnes neexistuje. Jsou to jen vzpomínky z dětství, které jsou nevymazatelné. Můžete to nahradit pojmem prostředí ve které žijete. A to je pro mě Zlín.“
Zikmund a Hanzelka za roky společného putování urazili přes 100 tisíc kilometrů, prodali 9 milionů knih a natočili 147 dokumentárních filmů.
Související
-
„Kdyby bylo po mém, já bych nic neslavil.“ Miroslav Zikmund 100
„Jsem doma,“ překvapuje v telefonu Miroslav Zikmund moderátora Toboganu Aleše Cibulku. „Na svoje padesátiny jsem utekl na Cejlon. Nakonec mi ale i tam dali hobla.“
-
Dárek pro Miroslava Zikmunda k jeho 100. narozeninám: ujištění, že svět je lepší
Splnili si sen zmapovat po 50 letech cesty Jiřího Hanzelky a Miroslava Zikmunda. Jak se zrodil projekt Zikmund 100?
-
Kapsář Toboganu: Jiří Hanzelka a Miroslav Zikmund
Výběr toho nejlepšího z pořadů, které moderoval Tomáš Sláma
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.