Jan Kubáček: Průšvih je, že jestli je Andrej Babiš ve střetu zájmů, se dozvíme až za řadu let

22. červen 2020

Poslanci Evropského parlamentu v pátek jasnou většinou schválili usnesení kritické k možnému střetu zájmů Andreje Babiše. Co to znamená pro Českou republiku?

Český premiér podle europoslanců zpochybňuje nezávislost své funkce, protože stále kontroluje holding Agrofert. Rezoluce o zhruba 50 bodech ho vyzývá, aby se buď Agrofertu definitivně vzdal, nečerpal z něj žádné dotace z Bruselu, anebo rezignoval.

Je to jen prohlášení

„Je to rezoluce, prohlášení. Má to spíš symbolickou váhu, i když podpořenou velkou většinou eruoposlanců z Evropského parlamentu,“ míní politolog Jan Kubáček. „Fakticky se ta situace s Evropskou komisí stále projednává, vyjasňuje.“

„Já sám odhaduji, že se to nakonec celé bude řešit ještě soudní cestou u Soudního dvoru Evropské unie. Verdikt můžeme slyšet opravdu za řádku let. Protože evropská justice je podobně rychlá jako ta česká,“ glosuje host Zity Senkové.

Rezoluci využijí jako nátlak

„Samozřejmě to teď komplikuje vyjednávání České republiky o pokoronavirovém balíčku z Evropské unie nebo o sedmiletém evropském rozpočtu,“ odhaduje Kubáček. „Žádný vyjednavač této situaci neodolá a bude více tlačit na Andreje Babiše.“

Čtěte také

„Tato rezoluce se bude zkrátka využívat jako nátlaková situace. Já rovnou jedním dechem říkám, že s velkou pravděpodobností bysme toho využívali i my, kdyby se to týkalo jiného evropského politika.“

Rezoluce vyzývá Evropskou komisi k nulové toleranci střetů zájmů. České úřady zároveň vybízí k vytvoření spolehlivého systému na jejich odhalování a popírání. Jaký je ten stávající? „My máme největší problém vyjasnění střetu zájmů.“

Chybí nám definice střetu zájmů

„I tuzemští právníci potvrdí, že máme v podstatě pět nebo šest interpretací střetu zájmů. Máme je vymezené vždy podle konkrétní oblasti. Zvlášť v otázce zemědělských dotací, průmyslových dotací, dotací v oblasti cestovního ruchu, služeb... Každé legislativní opatření střet zájmů definuje odlišně.“

Čtěte také

„Potřebovali bychom to sjednotit,“ je přesvědčený Kubáček. „Je otázka, jestli to není na debatu nějakého ústavního soudu. Ono by ale pomohlo i vyjádření jednotlivých soudních instancí, které jsou zodpovědné za pravidla hry v České republice.“

„S velkou pravděpodobností budeme čekat na verdikt Soudního dvoru Evropské unie. Pokud se tam ta kauza dostane, tak se ho za pár let dozvíme. A to je ten největší průšvih.“

„My bychom u takových principiálních věcí potřebovali, aby justice byla aktivní a legislativu vyjasňovala precedenty pokud možno promptně. Aby tyto výjimečné, nestandardní a velmi komplikované situace byly co nejkratší.“

Další témata rozhovoru: rezoluce evropského parlamentu k údajnému střetu zájmů premiéra Andreje Babiše; kam investovat peníze z EU; rok prezidentky Zuzany Čaputové; prezidentské volby v Polsku.

Spustit audio

Související