Ivan Hoffman: Jen málo politiků má dnes takovou důvěru jako úspěšný manažer
Zákon o střetu zájmů podle rozsudku Ústavního soudu neporušuje ústavu a nic na jeho současném znění se měnit nebude. Je to logický závěr, míní komentátor.
„Ústavní soud nemohl rozhodnout jinak, pokud se nechtěl zaplést do politiky, což mu nepřísluší,“ myslí si komentátor Ivan Hoffman.
Bohatý člověk, který vstupuje do politiky, k tomu má podle něj dva možné důvody: „Buď chce ‚zprivatizovat‘ stát a mít z něj ještě větší zisk, nebo má představu, že se jeho byznysu v politicky férovém prostředí povede lépe než v tom pokřiveném.“
Byznys vs. politika
Konkurence podnikatelů a politiků se problematizuje tím, že politici nesledují výhradně veřejný zájem. Kdyby tomu tak bylo, vstup bohatých lidí do politiky by nebyl pravděpodobně tak jednoduchý.
„Politici ale daleko spíše slouží zájmům velkých ekonomických hráčů namísto toho, aby je v zájmu občana kontrolovali,“ uvažuje v pořadu Jak to vidí... Ivan Hoffman.
„Kdyby měl občan pocit, že politici hájí jeho zájem a že se má díky tomu každý den lépe, než se měl včera, tak by se to nedělo. Politika ale dnes bohužel hledá svoji vlastní identitu a málo politiků má takovou důvěru jako úspěšný manažer.“
Další témata rozhovoru: kontroverze kolem nového ombudsmana; lidská práva v mezinárodní perspektivě; Mezinárodní den mateřského jazyka a současná čeština; bezpečnost ve světě.
Související
-
Jiří Hošek: Babiš pohledem zahraničí? V západní Evropě by už nemohl pokračovat ve funkci
Nedělní demonstrace na pražské Letné proti vládě Andreje Babiše zaujala i zahraničí. Do Prahy byli posláni elitní zpravodajové. Rozumí venku tomu, co se tady děje?
-
Ivan Hoffman: Opozice nechce s Babišem vylít z vaničky i kapitalismus
Podle předběžného auditního šetření Evropské komise je Andrej Babiš ve střetu zájmů. Premiér popírá, že by Česko muselo vracet miliony, které Agrofet dostal na dotacích.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Nenechte si ujít kouzlo staré Číny s Hankou Maciuchovou
Ondřej Kepka, režisér a moderátor


Tajný deník čínské císařovny
Románové zpracování životního příběh císařovny vdovy Cch'-si, která se jako mladá dívka Jehonala stala konkubínou císaře a díky mimořádné inteligenci, intrikám i krutosti dokázala postupně vystoupat na vrchol a na půlstoletí se stát faktickou vládkyní Číny.