Ivan Hoffman: Opozice nechce s Babišem vylít z vaničky i kapitalismus

3. červen 2019
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Je Andrej Babiš ve střetu zájmů?

Podle předběžného auditního šetření Evropské komise je premiér Andrej Babiš ve střetu zájmů a firmy z holdingu Agrofert by neměly dostávat evropské dotace. Babiš ovšem popírá, že by Česko muselo vracet 451 milion korun a tvrdí, že postupoval podle platných zákonů.

Ta zpráva se především výborně hodí k politickému boji,“ myslí si komentátor Ivan Hoffman. „Jak to nakonec celé dopadne, to asi nikdo v této chvíli přesně neví. Je to ale dobrá záminka pro oponenty Andreje Babiše, aby ho trošku podusili.“ Příležitost vystrnadit Babiše už ale prý jeho odpůrci promarnili.

„Mohli to udělat zákonem, že boháč nesmí být ministrem ani premiérem, nebo zákonem, který by jeho majetek v takovém případě znárodnil. To se ale nestalo. Pokud teď utrpíme nějakou škodu, padne odpovědnost na poslance, kteří zfušovali protibabišovský zákon, kterým přinutili Babiše převést majetek do svěřeneckých fondů.“

Voliči střet zájmů tolerují

Pan Babiš ovládá dva svěřenské fondy a skrze tyto svěřenské fondy také ovládá skupinu Agrofert, stojí v 71 stránkové zprávě

Navíc ani volby ani volební preference nenaznačují, že by si voliči Andreje Babiše kvůli jeho bohatství nebo kvůli dotacím, které čerpá Agrofert, nějak výrazně ošklivili. Střet zájmů mu tolerují dokonce i voliči, kteří k němu přecházejí zleva od sociálních demokratů a od komunistů.“

Je vidět, že být boháč není v naší politice hendikep. Většině lidí to nevadí a mám pocit, že si s tím neví rady ani protibabišovská opozice, která nechce spolu s Babišem vylít z vaničky i kapitalismus,“ shrnuje komentátor Deníku.

Opozice je slabá a nekreativní

Současný premiér těží podle jeho názoru také z toho, že jeho obrana je lepší než útoky opozice. „Jeho věta, že čeští právníci mají jiný názor než Evropská komise, která okopírovala udání Pirátů a zkorumpované Transparency International, jeho voličům a podporovatelům naprosto stačí na to, aby už dál nedávali pozor.“

Anti-Babiš má vždycky stejný efekt. Je v pořádku, když se politici do sebe pouštějí, přou a soupeří, ale Babiš má štěstí na slabou a nekreativní opozici,“ uzavírá Ivan Hoffman v pořadu Jak to vidí na Dvojce.

Další témata rozhovoru: Promítne se zpráva Evropské komise o střetu zájmů Andreje Babiše do stability vládní koalice? Proč sociální demokracie stále neví, jak oslovit voliče? Vývoj na rakouské politické scéně. Přispěje uvalení cla na mexické zboží k omezení imigrace do USA? Jak pokračuje čínsko-americká obchodní válka?

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.