Bohumil Pečinka: Andrej Babiš nechce, aby se kauza Čapí hnízdo dostala k soudu

26. duben 2019

Policie podala minulý týden návrh na obžalobu Andreje Babiše kvůli kauze Čapí hnízdo. Současně došlo ke změně na postu ministra spravedlnosti a veřejný prostor víří debaty zpochybňující nezávislost justice.

Český premiér se nechal slyšet, že v případě obžaloby na svůj post nerezignuje. Jde podle něj o účelovou politickou kampaň. A to navzdory tomu, že v morálním kodexu jeho hnutí ANO stojí, že reprezentant obžalovaný z trestného činu neprodleně rezignuje na zvolený mandát.

Zeman jako Babišova pojistka

Už byly tolikrát překročeny jakékoli zvyklosti, že vlastně nic neplatí. Neplatí debaty o střetu zájmů ani o presumpci viny nebo neviny. Teď můžete tisíckrát něco říkat a stejně to nemá smysl,“ říká v pořadu Jak to vidí komentátor Bohumil Pečinka.

Miloš Zeman několikrát řekl, že premiéra odvolá, až bude pravomocně odsouzený, což vzhledem k dovolávání, které je v české justici, znamená, že Andrej Babiš klidně ještě bude moci vládnout jedno volební období.“

Debaty o nezávislosti justice jsou nebezpečné

Zcela zásadní podle Bohumila Pečinky bude, aby soud rozhodl nezávisle. „Doteď bylo vedeno neveřejné trestní řízení a mohli jsme se jen dohadovat, o co v této kauze jde. To má být teď uzavřeno a případ má jít před soud, který je z principu veřejný. Takže tam uslyšíme všechny argumenty.“

Andrej Babiš ani ministryně spravedlnosti by podle komentátora časopisu Reflex neměli nepřímo zpochybňovat nezávislost soudů a vykonávat na ně tímto způsobem nepřímo nátlak.

Myslím, že Andrej Babiš nechce, aby se to dostalo k soudu. A proto jsou tak nebezpečné debaty o tom, jestli se mají nebo nemají změnit šéfové Městského pražského soudu a Vrchního soudu, pod něž kauza Čapí hnízdo spadá a kterým teď končí mandát,“ vysvětluje Bohumil Pečinka.

Další témata rozhovoru: Proč se nepodařilo v Parlamentu vyvolat diskuzi o stavu státní zprávy na základě zprávy, kterou nedávno vydal NKÚ? Jakým způsobem a proč provádí Andrej Babiš změny ve vládě? Co lze očekávat od nového ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského? A o čem svědčí zvolení komediálního herce prezidentem?

autoři: Zita Senková , Bohumil Pečinka , and
Spustit audio

Související