Jako první žena vystudovala vídeňskou diplomatickou akademii. Osudové ženy: Jindřiška Příhodová

16. listopad 2019
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Svatba Jindřišky Kreuzové 19. 12. 1936 v Praze před Staroměstskou radnicí

Byla cílevědomá, sebevědomá a velmi vzdělaná. Přesto skončila jako žena v domácnosti. Po vzniku samostatného státu se přihlásila k československé národnosti. Život spojila s houslovým virtuosem Vášou Příhodou

Narodila se roku 1905 ve Vídni jako Henrietta (Jindřiška) Kreuzová. Říkalo se jí ale podomácku Jetty. Otec padl v Haliči za první světové války. Jejím poručníkem se stal bratr její maminky Václav Fišer, pozdější majitel pražské kavárny Slavia.

Houslista Václav Příhoda na snímku z let 1915 až 1920

Pár let nato začala Jetty studovat na vídeňské konzulární akademii, prestižní mezinárodní škole, kterou prošla i řada významných českých diplomatů. Stala se první ženou, která ji absolvovala.

Osud jménem Příhoda

V té době byl už několik let jejím ctitelem proslulý český houslový virtuos Váša Příhoda. Ten se ovšem v roce 1927 oženil s Almou Rosé a jejich kontakty na čas utichly. Jetty ve stejné době studovala na pražské právnické fakultě.

Už s titulem doktorky práv začala pracovat jako advokátní koncipientka a pokračovala ve svém komplikovaném vztahu k ženatému houslistovi. Ten se nakonec se svou první ženou rozvedl, aby se v prosinci 1936 znovu oženil s 31letou Jetty.

Svatba Váši Příhody a Jindřišky Kreuzové 19. 12. 1936 v Praze před Staroměstskou radnicí

Ač vystudovaná právnička, stala se Jindřiška ženou v domácnosti. Společně s manželem bydleli ve vile v Zárybech, kterou Příhoda koupil v roce 1930. Tam se jim necelé dva roky po svatbě narodila dcera Libuše.

Vysněný život se hroutí

Nástup nacismu postihl část rodiny Kreuzových. Někteří její členové byli pronásledováni a Jettin strýc skončil dokonce v koncentračním táboře v Osvětimi. K tomu se v roce 1943 rozpadlo i Jindřiščino manželství, když se Příhoda zamiloval do berlínské Češky Heleny Hrubé.

Váša Příhoda se svojí druhou tchyní Jindřiškou Kreuzovou, rozenou Fišerovou

Po válce se Jetty vrátila k advokátní praxi. A s Vášou se soudila o výživné. Její exmanžel opustil republiku v květnu 1947 a do Československa se už nikdy nevrátil. Jettinu rodinu tvrdě zasáhlo vyvlastňování po únoru 1948, a proto začala poměrně záhy taky uvažovat o emigraci. Svoji příležitost ale propásla.

Pod křídly ČTK

Váša Příhoda s dcerou Libuší

Komunistický puč ji připravil o místo v advokacii. Přestože se nijak aktivně politicky neangažovala, režim ji kvůli jejímu původu v lásce neměl. Od 50. let až do důchodu pak pracovala v České tiskové kanceláři jako redaktorka.

Po celou dobu se snažila nestrhávat na sebe pozornost a věnovala se své práci. Její dcera Libuše absolvovala hudební konzervatoř. Se svým otcem se poprvé a naposledy od jeho emigrace sešla ve Vídni v roce 1956. Čtyři roky na to Příhoda zemřel. Jindřiška Příhodová zemřela v Praze v roce 1982. Bylo jí 77 let.

Účinkují: Adéla Kubačáková, Valérie Zawadská, Jan Teplý ml., Lukáš Král, Tomáš Voženílek, 

Host: archivář a badatel Petr Kreuz, prasynovec Jindřišky Příhodové

Připravila a slovem provází: Ivana Chmel Denčevová

Literární spolupráce: Hynek Pekárek

Režie: Michal Bureš

Dramaturgie: Ivana Chmel Denčevová

Hudební spolupráce: Antonín Schindler

Zvuková spolupráce: Jiří Pochvalovský

Premiéra: 16. 11. 2019

Spustit audio

Související