Jak nebýt osamělý? Mějte rádi sebe a své okolí, radí terapeut
Samota a osamění jsou dva rozdílné pojmy, říká terapeut Lucian Kantor. Co dělat, aby se člověk necítil osamělý? Jeho rada zní: mít rádi sebe a své okolí.
„Je třeba mít se rád takový, jaký jsem. Mnoho lidí se na sebe dívá očima okolí a snaží se někomu pořád přizpůsobit. Neměli bychom se také snažit změnit okolí k obrazu svému. Měl jsem klientku, která zažívala hluboké pocity osamělosti. Vytvářela si je sama. Dávala nevyžádané rady, snažila se říkat, jak by to mělo být, místo aby vnímala potřeby těch druhých.“
Osamělost je stav mysli, dodává Lucian Kantor. „Když jste sami, máte dvě možnosti. Buď budete frustrovaní, že vám něco chybí. Nebo si řeknete: jsme sami, máme prostor dělat něco, co nás baví. Jednou můj klient říkal: já jsem kavárenský typ. Sedím v kavárně u stolečku, pozoruji, co se děje kolem, mám pocit, že někam patřím, přitom si dělám svoje věci.“
Sociální sítě ani temná komora nepomohou
Může přispět k poznání sebe sama pobyt v temné komoře? „Na vysokou horu taky nemůžete jít bez tréninku. Pokud člověk umí být sám se sebou, může to prospět. Když se do tmy zavře manažer, který na sebe nemá čas, je tam velké riziko rozjetí nějakých psychických problémů.“
Co můžete udělat pro své děti, aby uměly být samy se sebou? Jak řešit situaci, když je manžel v důchodu a nic ho nebaví? Více uslyšíte ze záznamu.
Související
-
Samota není osamění. To se dá přece překonat, říká psycholožka
Někdo má samotu rád, jiný miluje společnost dalších lidí. Co když ale zůstanete sami nedobrovolně a není vám už osmnáct?
-
Poločas samoty. Jak být v dnešní době spolu? První dokument ze čtyřdílné série Poločasy
Kněz Honza zve Honzu volnomyšlenkáře na návštěvu k lidem, jejichž životní příběhy jsou svědectvím zápasu o štěstí.
-
Jste sami? Máte střídavou péči? Nebudete doma? Jak zvládnout „jiné“ Vánoce, radí psychoterapeutka
Každý by chtěl prožít Vánoce v klidu a pohodě. Jak ale řešit situace, když se ocitnete sami, jste třeba v jiné zemi, přišli jste o partnera, měníte zaměstnání?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka