Ivan Hoffman: Hnilička už není morálním symbolem. Není důvod, aby jako „papaláš“ byl dál ve funkci

1. únor 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Předseda Národní sportovní agentury Milan Hnilička

„Nevěřím tomu, že je Milan Hnilička velký expert na peníze. Do funkce byl zvolen jako tvář,“ uvažuje na Dvojce Ivan Hoffman nad kauzou šéfa Národní sportovní agentury.

Milan Hnilička složil poslanecký mandát po aféře s narozeninovou party v teplickém hotelu v době, kdy platí přísná protiepidemiologická opatření. Na post šéfa Národní sportovní agentury ale rezignovat nehodlá. Podpořil ho v tom i premiér.

Ztratil prestiž

„Setrvání Hniličky v čele NSA by mělo logiku, kdyby on byl tím profesionálem, který financování sportu rozumí a má takové kontakty, díky kterým to i v zájmu celé společnosti dobře funguje. Ale já mám spíš pocit, že on byl do té funkce zvolen jako tvář,“ říká v pořadu Jak to vidí... komentátor Ivan Hoffman.

Utkání hokejových šampionů v Jihlavě. Brankář Milan Hnilička

„On něco prezentuje. Ve své sportovní kariéře dosáhl nějakých sportovních výsledků, na základě kterých je oblíbený. Lidé si ho prostě tak pamatují. Má takovou image, která se hodí pro šéfa takovéto agentury. Ale poté, co prestiž ztratil a teď je za toho v uvozovkách papaláše, není důvod, aby tam setrvával dál.“

Expert na peníze?

Nevěřím tomu, že je to nějaký velký expert na peníze. U něj bylo opravdu důležité, aby tam, kde se vzbuzuje nedůvěra a obava, že se peníze nerozdělují korektně a správně a řádně, bude někdo, kdo tam vahou své morální autority dohlédne, aby se to zlepšilo.

Když už není morálním symbolem, asi není důvod, aby tam dál byl,“ má jasno host Zity Senkové.

Každý papaláš musí rezignovat

Po účasti na narozeninové oslavě v teplickém hotelu už rezignoval dlouholetý teplický zastupitel a předseda finančního výboru Michal Kasal z hnutí PRO Zdraví a Sportu. Další z účastníků Vladislav Husák byl odvolán z funkce libereckého krajského policejního ředitele.

„Když se o někom dnes řekne, že se chová papalášsky, je to taková nálepka, se kterou musí okamžitě rezignovat na všechno, čím je. Je to pomalu jako zločin proti lidskosti. Je to produkt současné atmosféry. Lidi jsou nervózní, otrávení, spoustu věcí nemůžou. A když někdo může, tak jsou vůči tomu agresivní. A politici to cítí a podle toho jednají.“

Další témata rozhovoru: politická situace ČR před volbami; politika Zelených; odchod Miroslava Kalouska z politiky; vstup Roberta Šlachty a Mikuláše Mináře do politiky; aféra narozeninové party v teplickém hotelu vs. aféra Romana Prymuly; peníze pro armádu.

Spustit audio

Související