Josef Šlerka: Elity by si měly uvědomit, že vytvářejí obraz společnosti

26. leden 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Jiří Šlégr (vlevo), Milan Hnilička (uprostřed) a Jiří Paroubek se účastnili oslavy v teplickém hotelu

Pokud se ti, co máme neustále na očích, jako držitelé normy chovají způsobem, že normu brutálně porušují a dávají tak najevo, že jsou vlastně něco víc, tak zprostředkovaně ovlivňují chování lidí. Říká sémiotik Josef Šlerka.

V pořadu Jak to vidí… analytik sociálních dat a ředitel Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky Josef Šlerka reaguje na sobotní oslavu narozenin exposlance Petra Bendy v teplickém hotelu. Oslavy se zúčastnil například expremiér Jiří Paroubek či poslanec a předseda Národní sportovní agentury Milan Hnilička, který v reakci na sobotní akci na poslanecký post rezignoval.

Čtěte také

Papalášství jako slovo roku? 

Dalším účastníkem akce byl také liberecký krajský policejní ředitel Vladislav Husák, kterého policejní prezident Jan Švejdar včera vyzval k odstoupení. „Myslím si, že je to ukázka toho, jak moc se urvala určitá část elit země,“ podotýká Šlerka. A připomíná, že termín elita používá v neutrálním slova smyslu jako označení pro politiky, lékaře i intelektuály – tedy lidi, kteří svým chováním dávají příklad ostatním. A to z důvodu, že jejich pozice je v systému velmi výrazná a jejich vliv také.

Šlerka také poznamenává, že navrhoval, aby bylo v roce 2020 slovem roku papalášství. „Ale poslední měsíc mne utvrzuje v tom, že to mělo být slovem roku pro rok 2021,“ říká sémiotik Šlerka.

Nepřijatelný exces

A co si myslí o ohlášených rezignacích? „Myslím si, že rezignací bylo málo a z málo funkcí,“ poznamenává. Exces, který se stal v teplickém hotelu je podle Šlerky naprosto nepřijatelný za situace, kdy nemocnice takřka nezvládají situaci okolo koronaviru. „Dávat na odiv, že když na to máte, tak můžete, je neodpustitelné,“ míní.

„Myslím si, že rezignace by měly pokračovat a elity by si měly uvědomit, že vytvářejí obraz společnosti,“ upozorňuje analytik sociálních dat a ředitel Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky Josef Šlerka.

Další témata rozhovoru: zablokování twittrového účtu Donalda Trumpa; potyčka v Poslanecké sněmovně; debata o bezpečí na sítích; volání po přísnější regulaci dětských internetových aktivit; rostoucí popularita nového virtuálního VIP klubu Clubhouse.

autoři: Zita Senková , teč
Spustit audio

Související